Teknik Bilgiler no image

Published on Ekim 6th, 2010 | tarafından Abdullah Çalışır

1

Perde hava yastıkları hangi durumlarda açılır?

Sayın okuyucum;
Perde hava yastıkları tavanda, yan camların üstlerine yerleştirilmişlerdir. Ön koltuk yolcularının ve arka yan koltuk yolcularının, belirli yandan çarpışmalarda, başlarını korumaya yardım etmek için tasarlanmışlardır. Perde hava yastıkları sadece belirli yan çarpışmalarda, çarpma şiddetine, açısına, hızına ve etkisine bağlı olarak açılır. Tüm yandan etki durumlarında, aracın ön veya arka çarpışmalarında veya aracın takla atma durumlarında açılmak için dizayn edilmemiştir. 
Perde hava yastığı sistemi, yan hava yastığı sistemi ile birlikte çalışırlar. Araçtaki herkes (bu kişi için bir hava yastığı olsun veya olmasın) emniyet kemerini doğru bir şekilde takmalıdır.  Aracın tavanına hiç bir zaman bir iple veya açık bir kapıdan veya pencereden bağlayarak bir şey yerleştirmemelidir. Eğer böyle bir şeyi yaparsanız, açılan bir perde hava yastığı yolu bloke edilmiş olur. Açılmakta olan bir hava yastığının yolu açık olarak tutulmalıdır.

Tags:Yazar Hakkında

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.


Üste Git ↑