Teknik Bilgiler no image

Published on Ekim 29th, 2010 | tarafından Abdullah Çalışır

0

Otomotiv hizmet sektöründe “birlikte hizmet sisteminden” ne anlaşılır?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Müşteriyi hizmetin içine çekmek ve hizmet üretiminde onun da katkısını sağlamak gerekir. İşte bu çağdaş hizmet anlayışı “birlikte hizmet”tir. Müşterileri yakından tanımak, onların görüş ve önerilerinden yararlanmak ve bu yönde serviste bazı düzenlemeler yapmak ancak “birlikte hizmet”anlayışı ile olanaklıdır. Müşterilerin serviste olan biteni görmeleri, aksaklıkları not etmeleri; önerilerde bulunmaları hizmet iyileştirme çabalarının etkilerini arttırır. Müşteriyi etkin hale getirmek, onu servis sürecinin içine çekmek ve onunla birlikte çalışmak düşüncesi; servis kavramını ve servis sürecini geliştirmenin en etkin yoludur. Bazı hizmetlerde müşterinin hizmet sürecine katılımı zorunludur. Katılım olmazsa, hizmetin faydası azalır. Birlikte hizmet istemi; müşteriler, çalışanlar, servis yönetimi ve yetkili servisin fizik çevresi gibi bileşenlerden oluşur. Müşteri hizmetin merkezindedir. Servis çalışanları ise, hizmetin içinde ve müşteri ile birliktedir. Müşteri hizmetin merkezinde olduğuna göre, onu dışlamak olanaksızdır. Müşterinin servisi tanımasına izin verilmeli, ancak beraberinde getireceği bazı sıkıntılara da göğüs germek gerekir. Müşteri açısından “birlikte hizmet”sistemine katılmak ve katkı yapmak hem olanaklı, hem de gönüllü olmalı; diğer yandan servis içinde sorun oluşturmamalıdır. Kuşkusuz müşteri istese de tüm etkinliklere katılamaz. Örneğin, müşterinin servis atölyesine girmesi güvenlik açısından doğru değildir. Müşteri atölyedeki çalışmayı aksatabilir, iş güvenliğini bozabilir.
Müşteri servis sürecinde engel değil, itici güç olmalıdır. 
Müşteriden sadece hizmetin sonucuna bakarak servisi yorumlaması istenmemelidir. Sonuç kadar, hizmet süreçleri de önemlidir. Müşterinin hizmet sürecine etkin katılımı, araştırma-soru formları veya müşteri ile yapılan yüz yüze görüşmelere göre daha faydalı bilgiler sağlar. Servis çalışanları, kalitenin kaynağıdır. Bu nedenle hizmet süreçlerinin tasarımı sadece müşterilerin değil, mutlaka servis çalışanlarının beklentilerine de karşılık vermelidir. Hizmetin nasıl daha iyi sunulacağı ile ilgili olarak onların görüşleri alınmalıdır. Çünkü müşteriye yakın olan ve müşteriyi en iyi tanıyan kişiler onlardır. Servis çalışanlarının müşteriler ile yakın ilişkide olmaları nedeni ile müşteri tatminine katkıları çok azladır. Onlar işlerinin gerektirdiği teknik yeterliliğe sahip olmalı, bunun yanında uygun davranışlar da göstermelidir. Birlikte hizmet sisteminin bir diğer bileşeni de, servis yönetimidir. Servis yönetimi, müşteriler ile servis çalışanı arasındaki ilişkilerin sağlıklı ve verimli olması için kaynak ve olanakları hazırlar ve hizmet ortamını düzenler. Ayrıca hizmet hedeflerini, servis çalışanlarının rollerini ve bu hedeflere katkılarını belirler. Gerekli yetkileri dağıtır; servis bölümleri arasındaki ilişkileri ve şirket ile ilişkileri sağlar. 
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags:Yazar Hakkında

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.


Üste Git ↑