Teknik Bilgiler no image

Published on Ekim 8th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Otomotiv bayileri, sunulan hizmet ve değişen/değiştirilen algı

Otomotiv sektöründe bayiler çok büyük önem taşıyor. Bayilerin nasıl inşa edileceği, hangi aracın nerede duracağı, nasıl karşılama yapılacağı çok ince hesaplarla hazırlanır ve inşa edilir.
Durum böyle olunca her bayi o firmanın tüketiciye bakan yüzüdür. Ama tabii ki unutmamak lazım ki her bayi ayrıca tamamen özel bir işletmedir de…
İşte geçen hafta Anadolu'da bir şehirden geçerken böyle bir duruma şahit oldum. İsmi lazım değil bir otomobil bayisinin üzeri tamamen bir siyasi parti ilanlarıyla kapanmıştı. Her iki bayinin de kurucusu olan ve milletvekili adayı (şimdi milletvekili oldu) olan patron, yol kenarındaki plazalarını parti propagandası için kullanmakta bir sakınca görmemişti.
Bu durum her ne kadar kurumsal kimlikten uzak olsa da söz konusu bayinin satıştaki başarısı ve siyasi kimliği de genel merkez tarafından yapılan işlemin hoş karşılanmasına neden oldu herhalde?
Kaynak: Dünya Gazetesi'nden Gültekin Kara'nın 20.06.2011 tarihli “Benden sonra tufan” konulu makalesinden derlenmiştir.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑