Teknik Bilgiler no image

Published on Ekim 10th, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Otomobillerdeki telematik uygulamalar

Bilindiği üzere iletişim alanındaki hızlı gelişmeler, otomotiv sektörüne de aynı oranda yaşanmaktadır. Araçlar üzerine yapılan tüm çalışmalar, bilgiye erişimin ve iletişimin mümkün olduğu kadar kolay olması ve insan-araç etkileşiminin olabildiğince kullanışlı bir duruma getirilmesi içindir.
Otomobillerdeki telematik uygulamalar; yarı iletken, iletişim, sürücü arayüzü, akıllı cihazlar, bilgisayar teknolojileri ile ITS (akıllı ulaşım sistemleri) ve dijital teknolojilerin sentezi olarak karşımıza çıkmaktadır. Otomotiv sektöründeki birçok konu bu bileşenlerin ortak kullanımı ile yani telematik ile çözülmektedir. Sistemde; iki yönlü haberleşme, yer bulma teknolojisi ve otomobilin elektronik birimleri ile arayüzü sağlayan kontrol birimleri olması gereken teknolojilerdir.
Telematik sistemler ve uygulamalar; herhangi bir kaza anında araçta varsa hava yastıkları ateşlenmesinde merkezi bir çağrı birimine bilgi ulaştırılması, çalınan bir aracın takip edilmesi, konumunun belirlenme özelliği, kapısı kilitlenmiş bir otomobilin merkezden kapısının açılması, en yakındaki otomatik para çekme makinesini, internet bankacılığı, finansal veriler, sesli e-posta, yolda rehberlik hizmetleri, hava durumu, trafik haberleri, müzik, bilgisayar oyunları, film vb. gibi başlıca alanları sunulabilir.
Özetlemek gerekirse telematik uygulamalar; trafik bilgisi, yol bilgisi ve bunun gibi sürücü için önemli bilgileri sunar. Telematik sisteme sahip bir otomobil; anteni, alıcısı, verici olan kablosuz bir iletişim aracı olarak görülebilir. Örneğin sürücü ön koltukta en yakındaki eczanenin nerede olduğunu sorup öğrenirken, çocuğu da arka koltukta bir bilgisayar oyununu seyredebilecek. Bu teknoloji sürücüye otomobilini kullanırken, dünyanın geri kalanıyla da her an iletişim içinde olması imkanını sağlayacak.
 
Konuyla ilgili temel kavramlar:
Telematik: Telekomünikasyon ile enformasyon kelimelerinden türetilen bir kelimedir. Bu servis; trafik ile ilgili bilgileri ve aracın hedefine en kolay şekilde ulaşması için yararlı bilgileri verir. Telematik teknolojisi şu anda lüks otomobillerde yaygın olarak kullanılmasına karşılık; kablosuz haberleşme sektörü, yarı iletken sektörü ve yayın sektöründeki hızlı ilerlemeler ve dolayısı ile maliyetlerin düşmesi ile beraber tüm araçlara yaygınlaşacaktır.
ITS (Akıllı/Uzman/Zeki Ulaşım Sistemi): Akıllı/Uzman/Zeki ulaşım sistemi (orijinal ifadesiyle Intelligent Transportation Systems – ITS);alt sistemlerden oluşan bir sistemdir. Bu sistem; dört saç ayağı üzerinde durmaktadır. Bu saç ayakları; ulaşım koordinasyon merkezi, yolcular (seyahat eden şahıslar), taşıtlar ve yollardaki düzenlemelerden oluşmaktadır.ITS uygulamaları, trafik kazalarını azaltır ve yaya güvenliğini arttırır.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑