Teknik Bilgiler

Published on Ocak 11th, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Otomobil test işlemleri

Yeni bir otomobil gövdesinin sağlamlığının deneme alanında kontrol edilmesine ilaveten, test cihazında bükülme dayanıklılığının da ölçülmesi önemlidir. Bu, güvenliği, konforu ve dayanıklılığı içerdiğinden, geliştirme programının önemli bir parçasıdır. Daha düşük esneme ve bükülme, kapı ve kapak kesimlerin de şekil bozukluğu değerlerinin daha küçük olması demektir.
Titreşim karakteristiği de önemlidir. Teori iyi, ancak pratik daha iyidir. Test işlemleri, bilgisayar simülasyonu ve hatta burulma ve eğilme testleri çeşitli zayıflıkları ortaya çıkarsa bile, ancak yeni bir araç üzerindeki her bir son kalite kontrolü, sadece en ciddi pratik testlerle teyit edilebilir. Üreticiler en son ürünlerini, aşırı iklim koşullarının ve kötü yol koşullarının bulunduğu, dünyanın en uzak noktalarında düzenli olarak test ederler.

Tags: ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑