Teknik Bilgiler no image

Published on Kasım 3rd, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Otomobil camları ve karoserin camla takviyesi hakkında bilgi veriniz?

Otomobil camları düz camdan üretilirler. Eri­me 1550 oCde gerçekleşir, da­ha sonra sıvı bir çinko banyosuna sokulur ve 600 oCye soğutu­lur. Bu sırada çok yük­sek kalitede yüzey oluşur. Tek tabakalı güvenlik camı (ESG) termik bir tavlama sürecinden geçirilir ve burada yüzey güçlü bir ön gerilim ka­zanır. Bu sayede ESG camı kırılma sırasında parçacıklar halinde dağılır.

Karoserin camla takviyesi de taşıyıcı bir fonksiyon olur. Bu nedenle ön ve arka camlar genellikle karosere yapıştırılmaktadır. Genellikle, sadece ön cam olarak kul­lanılan tabakalı güvenlik camında iki cam tabakası plas­tik bir folyo vasıtasıyla birbirine yapıştırılmıştır. Bu kırıl­ma esnasında camın dağılmasını önler ve özel kırılma oluşumu ile görüşü sağlar. Çatlakların ilerlemesi büyük ölçüde önlenir. Aracın büyük formatlı diğer camları tek tabakalı güvenlik camından oluşur. Bunlar da kırıldığın­da yaralanmayı önlemek amacıyla küt köşeli parçacıklar halinde dağılırlar.

 

Kaynak: Volkswagen tarafından yayımlanan “Otomobil Teknolojisinin Temelleri“(2. Baskı, Nisan 2000) kitabından derlenmiştir.

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑