Otomatik şanzımanlarda kullanılan kavramalar - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Eylül 12th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Otomatik şanzımanlarda kullanılan kavramalar

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Kavramalar, motor torkunu ara mile iletmek için tork kovertörü planet dişlilere bağlar ve tork aktarımını kesmek için tork kovertörünü planet dişlilerinden ayırır. Bu amaçla değişik sıralamada dizilmiş bazı disk ve pleytlerden oluşan yağlı çok diskli kavramalar kullanılmaktadır.
Çalışması:
Kavramaları devreye sokmak ve çıkarmak için hidrolik basınç kullanılır.  
Çelik disk ve balata diski üzerine içerisinde geri getirme yayı bulunan piston kompleksi gelmektedir.
Hidrolik kontrol ünitesinden gelen hidrolik basınçla balata diskle çelik diskleri birbirine yaklaştırarak giriş milinden alınan diskin hareketi çelik disk vasıtasıyla kavrama gövdesine verilir. Bu gövde planet gurubundaki elemanı harekete geçirir. Yani tahrik elemanı olur.
Hidrolik kontrol ünitesi tarafından hidrolik basıncı kesildiğinde piston geri getirme yayı vasıtasıyla çelik diskle balata disk arasındaki baskı ortadan kalkar. Balata disk dönmeye devam ederken çelik diskin bağlı olduğu kompanent hareketsiz kalır.
Kaynak: Otomatik şanzıman Opel eğitim notlarından istifade edilerek derlenmiştir (Derleme Tarihi: 08/06/2011).
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑