Otomatik şanzımanda araç üstü kontrollerin detayları - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Eylül 11th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Otomatik şanzımanda araç üstü kontrollerin detayları

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
İlk kontroller: Birçok durumda, bir ön kontrol ve gerekli ayarları gerçekleştirerek problemin basitçe çözümlenmesi mümkündür. Böylece, ön kontrol ve ayarların bir sonraki işleme geçmeden önce gerçekleştirilmesi kesinlikle gereklidir.
Otomatik şanzıman yağının kontrolü: Vites P konumunda, motor rölantide ve Şanzıman yağ sıcaklığı 80 ºC de ölçüldüğünde Otomatik şanzımanın uygun çalışması için, yağ seviyesi ortada, yağ çubuğunun işaretleri arasında ” 80 °C ” alanında olmalıdır.
Otomatik şanzıman yağının cinsi: Şanzıman tipine göre TIS 2000 ‘de belirtilen ATF yağı kullanılmalıdır.
Otomatik şanzıman yağının renk ve koku kontrolü: Eğer yağın rengi siyahlanmışsa veya yağdan yanık kokusu geliyorsa, yağı değiştirin. Kokuyu yeni şanzıman yağı ile kıyaslayın. Yağın rengi kırmızı-kahverengi ile kahverengi arasıdır ve şeffaf değildir. Yağ tabakası rengi altın sarısı İçinde parçacıklar yok bariz bir koku yok.
Yağ sızıntısını kontrol edin: Aracı lifte alarak motoru çalıştırınız. Alt taraftan şanzıman çevresini yağ kaçağı veya sızıntısı olup olmadığını gözle kontrol ediniz.
Vites konumunun kontrolü:
a) Doğru pozisyon gösterimi
b) Yumuşak vites geçişi
c) Boşta çalıştırma anahtarının çalışması
Motor rölanti devrinin kontrolü: Bütün aksesuarlar kapalı, vites N veya P konumunda ve motor soğutma suyu sıcaklığı 80 °C ‘de veya motor çalışma sıcaklığında, araç için uygun olan rölanti devrinde olup olmadığını kontrol ediniz.
Kaynak: Otomatik şanzıman Opel eğitim notlarından istifade edilerek derlenmiştir (Derleme Tarihi: 08/06/2011).
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑