Otomatik şanzıman yağ pompası - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Eylül 12th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Otomatik şanzıman yağ pompası

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Yağ pompası, yağın tork konvertöre gönderilmesi, planet dişli grubunun yağlanması ve hidrolik kontrol sistemine çalışma basıncının sağlanması amacıyla dizayn edilmiştir. Yağ pompası tahrik dişlisi, tork konvertör pompa üzerinden daima motordan hareket almaktadır.
Düz şanzımanlı bir aracın aküsü bittiği zaman, araç çekilerek (vurdurularak) çalıştırılabilir. Ancak bu metot otomatik şanzımanlı araca uygulanamaz. Çünkü çıkış mili araç itildiğinde dönse bile, yağ pompası hidrolik kontrol sistemine çalışma basıncını sağlayamaz. Sonuç olarak, planet dişli grubu çalışma basıncı alamaz. Böylece vites kolu “D” konumuna alınsa bile, planet dişlileri “N” konumunda kalırlar, böylece krank mili dönmez.
Önemli Not: Araç hareket halinde iken motor çalışmaz ise, otomatik şanzımanın yağ pompası da çalışmaz. Bunun anlamı şanzımana hidrolik kontrol yağı gönderilmeyecektir. Böylece eğer araç yüksek hızda veya uzun bir mesafe çekilirse, şanzımanın çalışan değişik parçalarını kaplayan koruyucu yağ filmi kaybolacaktır ve şanzıman parçaları hasar görecektir. Bu nedenle, araç modellere göre değişik hız ve kilometrede kullanıcı el kitaplarında belirtilen kurallar dairesinde çekilebilir.
Kaynak: Otomatik şanzıman Opel eğitim notlarından istifade edilerek derlenmiştir (Derleme Tarihi: 08/06/2011).
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑