Otomatik şanzıman revizyonunda dikkat edilecek genel kurallar - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Eylül 15th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Otomatik şanzıman revizyonunda dikkat edilecek genel kurallar

Elektriksel bir kısa devre yapma tehlikesi olan çalışmalardan şasi kablosu aküden ayrılmalıdır. 
Kablo soketinin sökülmesi sırasında kablodan çekmeyin. Kablo soketinin kilitlemesini dikkatlice gevşetin. 
Motor ve şanzımanın sökülmesi ve takılması ile ilgili çalışmalarda tüm şasi kablolarının kusursuz olarak döşenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Şasi kablosu bağlanmadan motor çalıştırılacak olursa kumanda cihazları hasar görecektir. 
Contaları, yağ keçelerini, O-ringleri ve emniyet elemanlarını kesinlikle yenileyin, emniyet segmanlarını montaj sırasında aşırı derecede açtırmayın. 
Şanzımandaki fonksiyonel arızaları önleyebilmek için, şanzımanda yapılacak tüm çalışmalarda montaj parçaları ile takımların aşırı temiz olmalarını sağlayın. 
Sökülen parçaları temizleyin. Aşınma ve hasarlanma kontrolü yapın.
Yivlerin ve oturma yüzeylerinin yabancı madde, çapak oluşumu ve hasar kontrollerini yapın. 
Gövde parçalarını sadece bu uygulama için ön görülen sızdırmazlık mastikleri ile monte edin. 
Takılmadan önce şanzıman yağı ile yağlanması gereken şanzıman komponentlerinin listesi Servis-talimatlarından alınacaktır. 
Yatakları, contaları ve yağ keçelerini montaj gresi sürülerek takın. 
Servis-talimatlarında döndürme açısı ile birlikte verilen cıvata bağlantıları (uzamalı cıvatalar), sökülmelerinden sonra yeni cıvatalar ile değiştirilmek zorundadırlar. 
Conta macunu sürülmüş bütün vidalı bağlantılarda, dişi yivler kılavuzla açılmalı, erkek yivler ise temizlenmelidir. Cıvatalar yeniden macunlanmalıdır.
Kendinden emniyetli veya kendi kendini frenleyen somunlar daima yenileri ile değiştirilmelidir. 
Eğer alüminyum parçalardaki dişler kopmuş veya hasarlı ise, bu durumda bu parçaları mutlaka kullanılmaz değillerdir. Bu parçalar genelde uygun heli-coil ile onarılabilirler. 
Sadece onaylı özel yağları kullanın, boşaltılan yağ kesinlikle tekrar kullanılmaz. 
Şasi kablosunun aküden çıkartılması ile ister istemez elektronik sistemlerin belirli bazı hafıza kayıtları (örn. elektrikli cam krikosu, saat ve tarih) silinir. Şasi kablosunun aküye takılmasından sonra kaybolmuş olan hafıza yeniden programlanmalı ve audio cihazları kodlanmalıdır.
Otomatik şanzımanlarda bloke frenleme devri kontrol edilmelidir. Bu kontrolde büyük tahrik kuvvetleri mutlaka aracın kendi fren sistemi ile birlikte kontrol altında tutulur. Bu kontrol otomatik şanzımanın aşırı ısınmaması için kesinlikle sadece bir kaç saniye uygulanmalıdır. Araç kaymaya karşı tahrik gören tekerleklerinin ön ve arka taraflarına konulacak takozlar ile emniyete alınmalıdır. Tekerlekler ile takozlar kontrol sırasında ikinci bir kişi tarafından gözetim altında tutulmalıdır. 
Otomatik şanzımanda yapılacak onarım öncesinde daima bir kontrol işlemi, ilgili şanzıman için gerekli ve geçerli kontrol talimatı ile birlikte diyagnostik test cihazı kullanılarak yapılmalıdır. 
Şanzıman onarımlarından sonra, şanzıman yağında balata artıkları, metal talaş, kir ya da çökelti tespit edilmesi halinde, şanzıman tamamen sökülmeli ve iyice temizlenmelidir. Bütün parçalar ve yağ kanalları basınçlı hava ile temizlenmeli ya da kurutulmalıdır.
Şanzımanın dağıtılmasından önce kontrol talimatına göre yağ basınç kontrolü yapılmalıdır. Burada bulunan teşhisler hedefe yönelik tamiratı mümkün hale getirir.
Şanzıman parçalarının ısıtılması gereken bütün işlerde, sıcaklık kontrolünü ölçmek için termo krom kalemleri veya uygun bir sıcaklık ölçme cihazı gerekir. 
Kaynak: Otomatik şanzıman Opel eğitim notlarından istifade edilerek derlenmiştir (Derleme Tarihi: 08/06/2011).Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑