Sürüş sırasında normal dışı bir sarsı..."/> Optik dönüş sensörü kontrol prosedürü - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Eylül 5th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Optik dönüş sensörü kontrol prosedürü

Sürüş sırasında normal dışı bir sarsıntı hissediliyor veya rölanti sırasında motor aniden duruyorsa, CKP sensörü kablo demetini sallayın. Motor duruyorsa zayıf temas kontrolü yapın. Elektronik endüktif CKP sensöründe, marşa basma sırasında takometre “0” devir gösteriyorsa, CKP sensörü ve ateşleme sistemini hasara karşı kontrol edin. Marşa basıldığında, takometre “0” devir gösteriyor ve motor çalışmıyorsa, ateşleme bobini için kullanılan ECM'deki güç transistörünü hasara karşı kontrol edin.
Optik CKP sensöründe, kontak anahtarı açık (motor çalışmadan) iken CKP sensörü atım sinyal veriyorsa, CKP sensörünü ve ECM'yi hasara karşı kontrol edin. Motor çalışmıyor ve marşa basma sırasında sensör çıkış sinyali “0” devir ise, CKP sensörü ve triger kayışını hasara karşı kontrol edin. CKP sensörü devri belirtilen değerin dışında ve rölanti mümkün ise, soğutma suyu sıcaklığı sensörünü arızaya karşı kontrol edin.
Dijital devre test cihazı sensörün devre kesintisi ve kısa devre durumunu ve soketin temas duru­munu kontrol için kullanılır. CKP sensörü periyodik sinyal ürettiği için çıkış dalga formunun osiloskop kullanılarak kontrolü gerekir.
Arıza Belirtisi:
Marş mümkün fakat motoru çalıştırmak zor.
Yakıt pompasını tahrik etmekte zorlanma.
Buji kıvılcım üretmekte zorlanıyor.
Sürüş esnasında motor bazen duruyor ve yeniden çalışmakta zorlanıyor.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑