Teknik Bilgiler no image

Published on Aralık 27th, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Önleyici yolcu koruma sistemi (PRE-SAFE) ne zaman devreye girer?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Önleyici yolcu koruma sistemi (PRE-SAFE®), belli başlı tehlike durumlarında emniyetiniz için koruyucu önlemleri devreye sokar. PRE-SAFE® şu durumlarda devreye girer;

.

Acil frenlemelerde, örneğin fren asistanı BAS aktif edildiğinde veya BAS PLUS* fren asistanı güçlü bir biçimde frenlediğinde

.

Sürüş dinamizmi açısından kritik durumlarda, örneğin araç fiziksel sınırlarının üzerine çıkarak savrulmaya başlarsa

Hızınız 30 km/h’nin üzerindeyse, PRESAFE aşağıdaki önlemleri devreye sokar;

.

Öndeki kemerleri önceden gerer.

.

Ön yolcu koltuğu veya elektrikli olarak ayarlanabilen arka, dış taraftaki koltuklar uygunsuz bir pozisyonda ise, daha iyi bir koltuk pozisyonu ayarlar.

.

Ortopedik veya sürüş dinamizmine uygun koltukların hava odacıklarının hava basıncı (minderin ve sırt dayanağının yan kısımları) arttırılır.

.

Araç savrulduğunda, ayrıca sürgülü tavan kapağı ve yan camlar da küçük bir aralık kalacak şekilde kapatır.

Herhangi bir kaza yaşanmadan tehlike durumu sona erdiğinde, PRE-SAFE® kemer ön gerdirmeyi tekrar gevşetir ve ortopedik ve sürüş dinamizmine uygun koltukların hava odacıklarının hava basıncını azaltır. PRE-SAFEin yaptığı ayarları tekrar geri alabilirsiniz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑