“Ofset (Kaçıklık) veya ovma aralığı nedir?” için 2 cevap

 1. Merhaba,

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürlerimi sunarım. Ofset kelimesinin anlamını dağarcığımıza ekledik. Bunun beraberinde pozitif veya negatif ofsetin hangi parametrelerde nasıl etkileri olduğu konusunda bir paylaşımda bulunursanız beni çok mutlu edersiniz.

  Saygılarımla.

 2. Tekerlek Ekseninin Kaçıklığı (yani Ofset) ile ilgili Önemli Hususlar:
  1. Direksiyon Eforunun Azalması: Tekerlek, direksiyon ekseni etrafında sağa ve sola hareket ederken, tekerlek ekseninin kaçıklığı (ofset) nedeniyle bir direnç görecektir. Ofset miktarının büyüklüğüne ve yuvarlanma direnci oranında artan direksiyon eforu direksiyon ekseni üzerinde meydana gelmektedir. Direksiyon eforunun azaltılabilmesi için bu ofset miktarının azaltılması gereklidir. Ofset miktarını (kaçıklığı) küçültmek için aşağıdaki her iki metottan biri kullanılabilir.
  • Lastiklere pozitif kamber vererek.
  • Direksiyon eksenini eğerek.
  2. Direksiyon Tepkisinin Azaltılması ve Bir Tarafa Çekme: Kaçıklık büyük olduğunda, frenleme veya sürüşten kaynaklanan kuvvet, direksiyon ekseni çevresinde, şiddeti kaçıklığın miktarına doğru orantılı olan bir moment yaratır. Aynı zamanda, yoldan tekerleğe gelen darbeler de direksiyona vurarak direksiyonun ani hareketlerine veya çekmelere neden olur. Bu olay, kaçıklığın miktarı azaltılarak en aza indirilebilir. Eğer sağ ve sol direksiyon ekseni eğimleri (king pim açıları) arasında bir fark varsa, araç tipik olarak daha küçük açının olduğu tarafa (daha büyük kaçıklığı olduğu için) doğru çeker.
  3. Doğrusal Kararlılığın Geliştirilmesi: Direksiyon ekseni eğimi (king pim açısı), tekerlekleri dönüş tamamlandıktan sonra otomatik olarak düz hat konumuna geri getirmeye yardımcı olur.
  Önemli Not: Önden motorlu, önden çekişli otomobillerde, frenleme veya bir engele çarpma sırasında lastiklerde oluşan şokların direksiyon simidine aktarılmasını engellemek için ofset küçük tutulur (sıfır veya negatif). Bu şekilde, ani kalkış veya hızlanma esnasında sürüş kuvvetinin direksiyon ekseni çevresinde oluşturduğu moment etkisi de en aza indirgenmiş olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir