Ofset (Kaçıklık) veya ovma aralığı nedir?

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

 1. Orhan ŞİMŞEK dedi ki:

  Merhaba,

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürlerimi sunarım. Ofset kelimesinin anlamını dağarcığımıza ekledik. Bunun beraberinde pozitif veya negatif ofsetin hangi parametrelerde nasıl etkileri olduğu konusunda bir paylaşımda bulunursanız beni çok mutlu edersiniz.

  Saygılarımla.

 2. Dr. Abdullah Demir dedi ki:

  Tekerlek Ekseninin Kaçıklığı (yani Ofset) ile ilgili Önemli Hususlar:
  1. Direksiyon Eforunun Azalması: Tekerlek, direksiyon ekseni etrafında sağa ve sola hareket ederken, tekerlek ekseninin kaçıklığı (ofset) nedeniyle bir direnç görecektir. Ofset miktarının büyüklüğüne ve yuvarlanma direnci oranında artan direksiyon eforu direksiyon ekseni üzerinde meydana gelmektedir. Direksiyon eforunun azaltılabilmesi için bu ofset miktarının azaltılması gereklidir. Ofset miktarını (kaçıklığı) küçültmek için aşağıdaki her iki metottan biri kullanılabilir.
  • Lastiklere pozitif kamber vererek.
  • Direksiyon eksenini eğerek.
  2. Direksiyon Tepkisinin Azaltılması ve Bir Tarafa Çekme: Kaçıklık büyük olduğunda, frenleme veya sürüşten kaynaklanan kuvvet, direksiyon ekseni çevresinde, şiddeti kaçıklığın miktarına doğru orantılı olan bir moment yaratır. Aynı zamanda, yoldan tekerleğe gelen darbeler de direksiyona vurarak direksiyonun ani hareketlerine veya çekmelere neden olur. Bu olay, kaçıklığın miktarı azaltılarak en aza indirilebilir. Eğer sağ ve sol direksiyon ekseni eğimleri (king pim açıları) arasında bir fark varsa, araç tipik olarak daha küçük açının olduğu tarafa (daha büyük kaçıklığı olduğu için) doğru çeker.
  3. Doğrusal Kararlılığın Geliştirilmesi: Direksiyon ekseni eğimi (king pim açısı), tekerlekleri dönüş tamamlandıktan sonra otomatik olarak düz hat konumuna geri getirmeye yardımcı olur.
  Önemli Not: Önden motorlu, önden çekişli otomobillerde, frenleme veya bir engele çarpma sırasında lastiklerde oluşan şokların direksiyon simidine aktarılmasını engellemek için ofset küçük tutulur (sıfır veya negatif). Bu şekilde, ani kalkış veya hızlanma esnasında sürüş kuvvetinin direksiyon ekseni çevresinde oluşturduğu moment etkisi de en aza indirgenmiş olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir