NOx kontrol teknolojileri - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Temmuz 25th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

NOx kontrol teknolojileri

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Benzinli ve dizel araç egzoz emisyonlarında bulunan azot oksitler çevre için en ciddi problemlerdendir. Fakir yanmalı benzin ve dizel motoru egzozundaki yüksek oksijen miktarı NOx emisyonlarının kontrolünü karmaşık hale getirmektedir. Günümüzde halen uygulanmakta olan ve gelecekte yürürlüğe girecek olan katı emisyon standartlarından dolayı son yıllarda NOx emisyonlarının azaltılmasıyla ilgili yoğun çalışmalar yapılmış ve neticede birçok NOx kontrol teknolojileri geliştirilmiştir.
Benzinli motorlarda zararlı egzoz emisyonlarını motor egzozunda zararsız hale getirmek için yaygın olarak kullanılan üç yollu katalitik konvertörler, yanma stokiometrik hava/yakıt oranında gerçekleşirken NOx kontrolünde etkili olmasına rağmen, karışım oranı fakirleştikçe egzozdaki oksijen miktarının artmasına paralel olarak yüksek oranda NOx dönüşümünü gerçekleştirememektedir. Yakıt tüketimini azaltmak için benzin motorlarının fakir bölgede çalışması istenmektedir. Dizel motorları da zaten doğası gereği fakir şartlarda çalıştığı için her iki motor egzozunda da oksijen miktarı fazladır. Fakir yanma durumunda oksijen fazlalığında NOx’in katalitik olarak uzaklaştırılması, katalizör çalışmalarının en önemli hedeflerinden biridir. 
Oksijen varlığında NOx’in N2’ye seçici indirgenmesi için indirgen madde ilavesi gerekmektedir. Seçici katalitik indirgeme (SCR) yöntemi, yanma sonrasında fakir yanmalı benzin ve dizel motorunun oksijence zengin egzoz ortamında, NOx emisyon standartlarını tutturmada kullanılan en ekonomik ve geniş sıcaklık aralıklarında en verimli teknolojidir. 
SCR katalizörlerinde indirgen madde olarak amonyak/üre ve hidrokarbon kullanılarak NOx indirgenmesi gerçekleştirilmektedir. Fakir yanmalı benzin ve dizel motorlarında SCR uygulamalarında NOx’in indirgenmesinde, indirgeme maddesi olarak araçlarda taşınması tehlikeli olan amonyak yerine hidrokarbonlar kullanılabilmektedir. NOx’in indirgenmesi, oksijenden ziyade NOx’lerle reaksiyona girmeyi tercih eden hidrokarbonların seçici indirgeme maddesi olarak kullanılmasıyla gerçekleşmektedir. Bu işleme azot oksitlerin hidrokarbonlar ile seçici katalitik indirgenmesi (HC-SCR) denir. 
Kaynak: Alaattin Osman Emiroğlu ve Osman Eldoğan’ın “Fakir Yanmalı Benzin Motoru Ve Dizel Motorlarında Oksijen Fazlalığında Azotoksitlerin Hidrokarbonla Seçici Katalitik İndirgenmesi (HC-SCR)” (10. Uluslararası Yanma Sempozyumu, Sakarya, 9-10 Ekim 2008) konulu makalesinden derlenmiştir.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑