Teknik Bilgiler

Published on Mayıs 30th, 2015 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

1

Neden bazı araçlarda değişken oranlı helezon yaylar kullanılır?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Helisel/Helezon yay: En yaygın olarak kullanılan yay, helezon/helisel yaydır. Helezon yayı helezon halinde sarılmış bir parça çelik çubuktur. Telin çapı ve uzunluğu, yayın sağlamlığını belirler. Telin uzunluğundaki artış, yayı daha esnek hale getirirken, çapındaki artış yayı daha güçlü kılar. Zaman zaman esneme oranı olarak da adlandırılan yaylanma oranı, yay sağlamlığını ölçmek için kullanılır.

Bazı helezon yaylar değişken bir oranla yapılmıştır. Bu değişken oran, ya bu yayı farklı kalınlıktaki metallerden yaparak, ya da yayı, helezonun aşamalı olarak daha yüksek oranda bastıracağı şekilde sararak sağlanır. Değişken oranlı yaylar, daha kolay bir sürüş sunan yüksüz durumda daha düşük bir yaylanma oranı, yüklü durumda ise daha yüksek yaylanma oranı sağlar ve sonuç olarak daha fazla destek ve kontrole olanak tanır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑