Navigasyon sistemleri u..."/> Navigasyon sistemleri ve telematik hizmetler hakkında bilgi veriniz? - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Kasım 3rd, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Navigasyon sistemleri ve telematik hizmetler hakkında bilgi veriniz?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Navigasyon sistemleri uydu desteğiyle çalışırlar ve oto­mobil sürücülerinin yön bulmasını sağlarlar. Bir uydu alıcısı, navigasyon hesaplayıcısı ve CD-ROM üzerindeki yol haritası ile otomobil sürücüsüne kesin yön bulma yardımları verilmesi mümkündür. Sürücünün görüş ala­nı dahilindeki bir nokta matriks ekranı, yön okları ve uzaklık bilgileriyle somut rotayı gösterir. Bunun için yol­culuk başlamadan önce navigasyon hesaplayıcısına va­rış noktası girilmelidir.

 

Uydu navigasyonu, uydu belirleme sistemi GSP (Global Positioning System) sayesinde gerçekleşir. Kesin pozis­yonun belirlenmesi için en azından üç uydudan sinyal alınması gereklidir. Uyduların uzaydaki konumu farklı olduğundan, sinyallerin kesişme noktasında, aracın ke­sin pozisyonu 100 metrenin altındaki bir hassasiyetle bulunur. Radyo-navigasyon sistemi için uydu belirleme temel bilgi sağlayıcı olmasına rağmen, sistem kısa süre­li sinyal kesikliklerini dengeleyebilir. Kısa süreli sinyal kesiklikleri sırasında, örneğin yüksek binaların arasın­dan, vadilerden, tünellerden ya da çok katlı otoparklar­dan geçerken sürüş yönü ve yol mesafesi dönüş açısı sensörü ve tekerlek devir sensörlerinin devir impalsları ile hesaplanmaktadır. GPS sinyali tekrar alınmaya baş­lanınca, o ana kadar hesaplanan pozisyonun otomatik düzeltmesi yapılır.

Navigasyon sisteminin yardımıyla sürücü tamamıyla trafiğe konsantre olabilir. Akustik birimler ve sürücü­nün bakış açısı dahilindeki açık, gör­sel sinyaller sürücüyü belirlenen ye­re yönlendirir.

 

Ek bir rahatlığı da telematik hizmetler sağlamaktadır. Sürücünün bu hizmetleri alabilmesi için bir mobil telefona ihtiyaca vardır. Bu hizmetlerin içerisine trafik rotası için iyileştiril­miş trafik bilgileri ve ayrıca acil du­rumlarda devreye giren özel bir gü­venlik sistemi de girmektedir. Ağır trafik kazası sonrasında, mobil tele­fon vasıtasıyla en yakın aktarım biri­mi otomatik olarak bilgilendirilerek kurtarma için çok önemli ölçüde zamanın kazanılmasını sağlar.

Telematik hizmetler kavramı adı altında deği­şik servis hizmetleri bir araya getirilmiştir. Siste­min temeli, cep telefonu ve uydu navigasyonudur. Birçok hizmetin yanında iyileşti­rilmiş trafik bilgileri ve otomatik acil durum çağ­rısı bulunmaktadır. Trafik bilgileri örneğin polis ve trafik hesaplama merkez­leri ve ayrıca kendi trafik bilgilendirme sistemin­den de sağlanmaktadır. Bil­giler, radyo dalgaları vasıtasıyla telematik merkezlere gönder­ilmektedir. Mobil telefonun SMS (Short Message Service) bilgi kanalı yoluyla göster­ge trafik bilgileri tablosu­nun ekranında yazı for- matında görüntülenir. Otomatik acil durum, bir düğmeye basmak sure­tiyle, sürücüyü ilgili acil yardıma bağlar. Eğer bir kaza sırasında hava yas­tıkları açılırsa, acil yar­dım otomatik olarak çalıştırılır. GPS yer belirle­me sayesinde telematik merkezi aracın nerede bulunduğunu anlayarak derhal harekete geçebil­mektedir.

 

Kaynak: Volkswagen tarafından yayımlanan “Otomobil Teknolojisinin Temelleri“(2. Baskı, Nisan 2000) kitabından derlenmiştir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑