Teknik Bilgiler no image

Published on Temmuz 21st, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

1

Motorun aşırı ısınması

Motor soğutma suyu ısı gösterge ibresi kırmızı bölgedeyse veya motorun aşırı ısındığı yönünde herhangi bir şüpheniz varsa:
Aracınızı durdurun.
Klimayı kapatın.
Motoru bir kaç dakika rölantide çalıştırın.
Soğutma fanının çalışır durumda olduğundan emin olun.
Uyarı: Buhar çıktığı görülüyorsa, motora soğuyana kadar araçtan uzak durun. Buhar ciddi yanmalara sebep olabilir.
Not: Yokuş yukarı veya sıkışık trafikte uzun süre araç kullanırken klima kullanılması, motorun aşırı ısınmasına neden olabilir. Fan çalışmıyor ve buhar çıkıyorsa, aşağıda işlemleri yapın:
Motoru durdurun.
Kaputu açmayın ve araçtan uzaklaşın.
Motorun soğumasını bekleyin.
Buhar çıkışı tamamen bittiğinde, dikkatli bir şekilde kaputu açın.
En kısa zamanda bir yetkili servise danışınız.
Fan çalışıyor ve buhar çıkmıyorsa, aşağıda işlemleri yapın:
Kaputu dikkatlice açın.
Motor soğuyana kadar rölantide bırakın.
Soğutma suyu seviyesini kontrol edin.
Fan çalışıyor, ama motor sıcaklığı düşmüyorsa, aşağıda işlemleri yapın:
Motoru durdurun.
Kaputu dikkatlice açın.
Motorun soğumasını bekleyin.
Soğutma suyu seviyesini kontrol edin.
Soğutma suyu seviyesi düşükse, aşağıda belirtilen aksamlarda sızıntı kontrolü yapın:
Radyatör.
Radyatör hortumları.
Radyatör bağlantıları.
Isıtıcı hortumları.
Isıtıcı hortum bağlantıları.
Devridaim pompası.
Bir sızıntı veya hasar belirlediğinizde veya soğutma suyu sızıyorsa, en yakın yetkili servise başvurulmalıdır.
Uyarı: Basınçlı olan sıcak soğutma suyunun ve buharın püskürmesi sonucunda ciddi yaralanma tehlikesi mevcuttur. Motor ve radyatör sıcakken, soğutma suyu deposu kapağını kesinlikle açmayın.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑