Hacim küçültme; ya toplam si..."/> Motorlarda hacim küçültme (downsizing) ve performans arttırma stratejileri nelerdir? - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler D94_benzinli_motor_gelisim_sureci1

Published on Eylül 5th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Motorlarda hacim küçültme (downsizing) ve performans arttırma stratejileri nelerdir?

Hacim küçültme; ya toplam silindir hacmini arttırmaksızın motor gücünü ve torkunu arttırmak, ya da aynı güçte motor hacmini küçültmek suretiyle sağlanır. Nihai amaç ise performansı arttırmak ve yakıt tüketimini azaltmaktır.

Motorlarda hacim küçültme ve performans arttırma stratejileriyle;

· Daha az silindir hacmi sayesinde daha az sürtünme ve ağırlık,
Daha küçük silindir hacmiyle, hareketli kütlenin azaltılması,
Turbo besleme sayesinde torkun geniş devir bandına yayılması,
Çift besleme (turbo + kompresör) sayesinde, turbo boşluğunu azaltılması ya da tamamen yok edilmesi,
Önümüzdeki zaman diliminde hibrid teknolojilerin, küçülen hacimleri desteklemek için daha etkin bir biçimde kullanılması,
Bu motorlarda iç soğutma daha iyi sağlandığından, direkt enjeksiyon uygulamasının verimliliğinin arttırılması,
Motorun güç üretim bandının düzgün olmasını sağlamak için değişken yükleme yapılabilmesi,
diye sıralanabilir.

Günümüzde ve yakın gelecekteki birim motor hacmine göre güç ve tork değişimleri sırasıyla Tablo 1 ve Tablo 2’de gösterilmiştir. Günümüzde bir litrelik motor hacmi başına;  süper şarjlı direk enjeksiyonlu dizel motor için 65 kW ve süper şarjlı değişken sıkıştırmalı benzinli motor için 110 kW güç üretilmektedir. Gelecekte yapılacak çalışmalarla bir litrelik motor hacmi için;  süper şarjlı direk enjeksiyonlu dizel motor için 80 kW ve süper şarjlı değişken sıkıştırmalı benzinli motor için 130 kW güç üretmesi planlanmaktadır.

Tablo 1: Motor hacminin litresi başına güç ve tork – Yaygın mevcut durum
 
kW/l
HP/l
Nm/l
Süperşarjlı Direk enjeksiyonlu dizel
65
87
150
Tabii emişli benzinli motor
65
87
100
Süperşarjlı değişken sıkıştırmalı benzinli motor
110
147.5
200
 
Tablo 2: Motor hacminin litresi başına güç ve tork – Gelecekteki durum
 
kW/l
HP/l
Nm/l
Süperşarjlı direk enjeksiyonlu dizel
80
107
200
Tabii emişli benzinli motor
65
87
100
Süperşarjlı değişken sıkıştırmalı benzinli motor
130
174
250
Benzinli motorların geçirdiği ve geçirmeye devam edeceği gelişim süreci Şekil 1’de adım adım gösterilmiştir. Bu süreç silindir başına 4 supap uygulaması ile başlamış, değişken supap zamanlaması (VTEC), fakir karışımlı turbolu direk enjeksiyon uygulamaları ve değişken sıkıştırma oranı uygulamalarıdır. fakir karışımlı turbolu direk enjeksiyon uygulamalarından değişken sıkıştırma oranlı uygulamalara geçişte yeni bir teknoloji adımına ihtiyaç vardır.
D94_benzinli_motor_gelisim_sureci1
Şekil 1: Benzinli motorların geçirdiği ve geçirmeye devam edeceği gelişim süreci.
Kaynak: Dr. Abdullah DEMİR tarafından 09/05/2010 tarihinde hazırlamış olan ve bu tarihte henüz yayımlanmamış olan “Küçük Hacimli – Yüksek Performanslı Motor Teknolojileri ve Uygulamaları” makalesinden derlenmiştir.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑