Teknik Bilgiler

Published on Mayıs 16th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Motor yağının kontrol edilmesi

Seviye çubuğunun yerini tespit edin: Seviye çubuğu, motor bloğu tarafında yer alır ve genellikle ayırt edici şekli veya parlak renkli sapı ile bulunması çok kolaydır.

Seviye çubuğunu çıkarın, silin ve temizleyin: Seviye çubuğunu çıkarın, yağ damlalarını bir bez yardımıyla alın ve silip temizleyin. Yağ seviyesinin tamamlanması gerekip gerekmediğini göstermek için çubuğun alt ucunda işaretler vardır.

Yağ seviyesi değerini okuyun: Seviye çubuğunu değiştirin ve tekrar karterin içinde aşağı doğru olabildiğince itin. Tekrar çıkarın, yağ seviyesi, seviye çubuğu üzerinde açıkça görülecektir. Seviye “dolu” çizgisinin veya en üstteki çizginin altındaysa, motora o seviyeye kadar yeni yağ eklemelisiniz.

Yağın durumunu kontrol edin: Yağ çok koyu veya kirli görünüyorsa, koruyucu ve yağlama özelliklerinin bir kısmını yitirmiş olabilir ve yağın tamamen değiştirilmesi gerekebilir. Servis kaydını kontrol edin veya müşteriye yağın en son ne zaman değiştirildiğini sorun.

Gerektiği takdirde seviyeyi ayarlayın: Ek yağ gerekirse, seviye çubuğu işaretlerini servis kitabı kılavuzundan kontrol ederek miktarı tahmin edin. Motorun üst kısmındaki doldurma kapağını çıkarın ve dökülmeyi önlemek için bir huni kullanarak motor yağını motora akıtın.

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑