Teknik Bilgiler no image

Published on Kasım 10th, 2010 | tarafından Abdullah Çalışır

0

Motor yağı ömür sistemi ne işe yarar ve bu sistemin olduğu araçların bakımında neye dikkat edilmelidir?

Yağ ömür sisteminin düzgün çalışması için, yağın her değiştirilmesinde sistemin sıfırlanması gerekir. Sistem, yağ ömrünün azaldığını hesaplamışsa, yağ değişiminin gerektiğini belirtecektir.

Gösterge panelindeki, motor yağı değiştirme lambası (change oil soon – motor yağını değiştirme lambası) yanar. Bu durumda motor yağının mümkün olan en kısa zamanda değiştirilmesi gerekir. Motor yağının her değişiminde, bir sonraki yağ değişiminin ne zaman yapılması gerektiğinin hesaplanabilmesi için sistemin sıfırlanması gerekir. Motor yağı ömrü sistemini sıfırlamak için ya diyagnoz cihazı ya da gaz pedalı kullanılır. Diyagnoz cihazı ile yapılan sıfırlama işleminde yetkili servisi motor yağını değiştirdikten sonra sistemi bir diyagnoz cihazı yardımıyla sıfırlar. Gaz pedalı kullanılmasıyla yapılan sıfırlamada; motor durmuş iken kontak anahtarı ON (açık) konumuna getirilir. Sonra 5 saniye içinde 3 kez gaz pedalına tamamen basılır ve serbest bırakılır. Daha sonra kontak anahtarı LOCK (kilit) konumuna getirilir. Araç çalıştırıldığında, motor yağı değişim lambası tekrar yanar ve yanık kalırsa, motor yağı ömür sistemi sıfırlanmamıştır. Aynı işlem sırayla tekrarlanır.

Tags:Yazar Hakkında

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.


Üste Git ↑