Teknik Bilgiler

Published on Temmuz 8th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

2

Motor yağ seviyesi kontrolü nasıl yapılır?

Motor yağının normal seviyede olmasını sağlayarak motorunuzun gerekli şekilde yağlanmasını sağlayın. Motorun belli bir miktar yağ yakması normaldir. Yağ seviyesini düzenli aralıklarda, örneğin yakıt doldurmak için durduğunuzda kontrol edin. Gösterge paneli üzerindeki motor yağI basınç uyarı lambası yandığında, motor yağ seviyesini hemen kontrol edin.

Aracı düz bir yüzeyde park edin. Motor durduktan sonra, yağın karterde toplanması için bir kaç dakika bekleyin. Motor soğuksa, kartere toplanması biraz daha uzun zaman alır. Yağ çubuğunu çıkartın ve silerek temizleyin. Çubuğu yeniden sonuna kadar tam olarak yerleştirin.

Çubuğu yeniden çıkarın. Yağ çubuğu üzerindeki yağın kirlenmediğini kontrol edin. Yağ çubuğu üzerinde gösterildiği gibi yağ seviyesini kontrol edin. Yağ seviyesi MIN ile MAX arasında uygun bir seviye arasında olmalıdır. Yağ seviyesi MIN çizgisi altındaysa, aynı kalitede yağ ile motor yağı MAX seviyesine gelene kadar tamamlayın. MAX seviyesinin üzerine çıkmayın.
Önemli uyarı I:
Motor yağı tahriş edicidir ve yutulduğunda rahatsızlık veya ölüme yol açabilir. Çocukların ulaşamayacakları bir yere koyun. Cilt ile uzun süreli temastan kaçının. Etkilenen alanları sabunlu su veya el temizleyici ile yıkayın.
Önemli uyarı II: Çok fazla yağ motor çalışmasını etkileyebilir. Yağ seviyesinin çubukta MAX işaretinin üstüne çıkmasına izin vermeyin.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑