Teknik Bilgiler no image

Published on Mart 14th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Mitsubishi L200 4×4 Intense Luxun 245/65 R 17 lastiklerinin 255/75 R 17 lastiklerle değiştirilmesi uygun mudur?

Mitsubishi Motorsun Pick-up segmentindeki iddialı ürünü Mitsubishi L200 4×4; 5.9 m dönüş yarıçapı ile üstün manevra kabiliyeti ve geniş iç hacmi ile segment standartlarını da değiştiriyor. 136 PSlik güç ve 314 Nmlik tork üreten Elektronik Common Rail DID motoru ile mükemmel sürüş performansı sağlarken düşük yakıt tüketimi ile de şaşırtıyor. Arka koltukta sunduğu geniş diz mesafesi ve konforla rakiplerinden ayrılan Yeni L200, Pajeroda kendini kanıtlamış olan Super Select 4×4 sürüş sistemi ile kullanıcılarına her yol şartında güven veriyor. Bir pickuptan beklenen dayanıklılık ve sağlamlığın yanında modern bir arazi otomobilinde var olan tasarım, konfor ve güvenlik özelliklerini de kullanıcılarına sunan Yeni L200 4×4, Türkiyede Intense ve Intense Lux versiyonlarıyla pazara sunuluyor.

 

Intense Lux modelinde 17 inç alüminyum alaşımlı jantlar, otomatik klima, MP3 fonksiyonlu radyo CD çalar, karartılmış arka camlar, ön ve arka elektrikli camlar, elektrikli arka 5. cam, yol bilgisayarı, pusula, altimetre (yükseklik ölçer) ve barometre gibi konfor özelliklerinin yanında, ABS, EBD, aktif denge kontrolü ve çekiş kontrol sistemi  ve çift hava yastığı gibi güvenlik özellikleri de standart olarak sunuluyor.

 
4×4 Yeni L200 Intense Lux için üreticisi tarafından 17x7JJ jant ve 245/65 R 17 ebatlı lastikler standart olarak sunulmakta. 245/65 R 17 ifadesi sırasıyla; lastiğin kesit genişliğini (mm), yüzde olarak lastiğin profil oranını, lastiğin gövde yapısını (“R”radyal lastik olduğunu) ve daha sonraki gelen rakam inç cinsinden jantın çapını belirtir. Sizin sorunuzdan dolayı ilk iki değerin üstünde duralım. 245 mmlik nominal kesit genişliği; lastiğin dıştan dışa, yanaklar arasında kalan en geniş bölümünü ifade eder. Lastiğin, ilgili standarda uygun janta takılmış ve hava ile şişirilmiş olması halindeki göstergesidir. % 65lik kesit oranı ise; kesit yüksekliğinin, kesit genişliğine oranının yüzde cinsinden ifadesidir. Yani aracınızın lastiğinin yüksekliği, lastiğin genişliğinin % 65idir.  Lastiklerin yanal kuvvet geliştirmesi ve bu kuvvetleri iletmesinde, lastiğin geometrisi önem arz eder. Kesit oranı küçüldükçe dönüş kararlılığı artar. 

 
 

 

 

 

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑