Teknik Bilgiler no image

Published on Kasım 10th, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Metalürjik Açıdan Fren Diski

Uygun frenleme için frenleme sistemi; yüksek ve kararlı sürtünme katsayısına, iyi bir termik kapasiteye, iyi bir aşınma direncine, malzemenin mekanik direncine, ağırlığın optimize edildiği ve çevreye dost malzemelerin kullanıldığı yapıya sahip olmalıdır [1]. İnce grafit tabakalı dökme demir, termik yorulma dayanımındaki mükemmelliğinden, ses oluşturmamasından (anti-squeak), titreşimsiz karakteristiklerinden ve aşınma dirençlerinden dolayı disklerin yapımında kullanılan temel bir malzemedir. Kamyonetlerde ise, yüksek termik iletkenliğe sahip yüksek karbon grafit tabakalı dökme demir, disklerdeki termik yükün azaltılması için yaygın olarak kullanılmaktadır. Kamyon ve kamyonetlerin diskleri binek otomobillerin disklerinden daha fazla termik gerilmelere maruz kaldığından termik yorulma dayanımı da yüksek olmalıdır [2].

Disk malzemesi olarak; ince grafit tabakalı dökme demir, orta karbonlu gri dökme demir, yüksek grafit tabakalı gri dökme demir, alüminyum metal matriks kompozit (Al-MMK), dökme çelik, karbon-karbon kompozit, % 20 SiC – alüminyum metal matriks kompozitle güçlendirilmiş, karma malzemeler ve seramikler kullanılmaktadır [3].

Kaynaklar:

1. Hohmann, C., K., Schiffner, K., Oerter, K., Reese, H., “Contact analysis for drum brakes and disk brakes using ADINA”, Computers and Structures 72, 185±198, Germany, (1999).

2. Yamabea, J., Takagia, M., Matsuia, T., “Development of disc brake rotors for heavy- and medium-duty trucks with high thermal fatigue strength”, Technical Review, 15, (2003).

Demir, A., “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi”, Doktora Tezi, Kocaeli Üniversitesi, Fen Bilimleri En

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑