PARKTRONIC ultrasonik sensörlü elektronik bir p..."/> Mercedes CLde kullanılan PARKTRONIC sistemi nedir ve nasıl çalışır? - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Kasım 10th, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Mercedes CLde kullanılan PARKTRONIC sistemi nedir ve nasıl çalışır?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

PARKTRONIC ultrasonik sensörlü elektronik bir park yardımıdır ve araç sürücüsüne park ederken şu şekilde destek sağlar:

·

Aracınız ile engel arasındaki mesafeyi gösteren gösterge aracılığıyla

·

Bir engele yaklaştığınızda sesli ikaz aracılığıyla.

Otomatik Şanzımanlı Araçlarda Sistem Nasıl Çalışır?

Kontağı açtığınızda, elektrikli el frenini çözdüğünüzde ve motoru çalıştırıp otomatik şanzımanı D, R veya N pozisyonuna aldığınızda PARKTRONIC otomatik olarak aktifleştirilir.

18 km/hnin üzerindeki hızlarda PARKTRONIC otomatik olarak devreden çıkar. Daha düşük bir hızda PARKTRONIC tekrar açılır. Otomatik şanzımanı P pozisyonuna aldığınızda veya aracı elektrikli el freni ile emniyete alıp motoru durdurduğunuzda PARKTRONIC kapatılır. PARKTRONIC, ön tampondaki altı adet ve arka tampondaki dört adet sensör ile aracınızın çevresini kontrol etmektedir.

 

Kaza tehlikesi: PARKTRONIC sadece yardımcı bir araçtır ve büyük ihtimalle bütün engelleri algılamaz. Sizin dikkatinizin yerini alamaz. Emniyet için sorumluluk daima size aittir ve bu nedenle park ederken veya manevra yaparken yakın çevrenize dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde kendinizi ve başkalarını tehlikeye sokarsınız.

 

Yaralanma tehlikesi: Manevra alanında herhangi bir kişi veya hayvanın bulunmadığından emin olun. Aksi takdirde onları yaralayabilirsiniz.

Önemli Uyarılar: Park ederken sensörlerin alt veya üst tarafında kalan objelere özellikle dikkat edin, örneğin çiçek saksıları veya römork çeki kolları. PARKTRONIC bu tür objeleri yakın bir mesafeden algılayamaz. Aksi takdirde araca veya bu objelere hasar verebilirsiniz.

Kamyonların hava basınçlı frenleri, kompresörler veya otomatik yıkama makineleri gibi ultrasonik dalga kaynakları, PARKTRONICin çalışmasını olumsuz şekilde etkileyebilir.

Sensörler kirden, buzdan veya kardan temizlenmiş olmalıdır. Aksi takdirde doğru bir şekilde çalışmayabilirler. Sensörleri çizmeden veya onlara hasar vermeden düzenli olarak temizleyin.

İkaz göstergeleri: İkaz göstergeleri tampon ile engel arasındaki mesafeyi gösterir. Ön alan için olan ikaz göstergesi kombine göstergededir. Arka alan için olan ikaz göstergesi arkada, tavandadır.

Kaynak: Mercedes CL İşletme Talimatı

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑