Teknik Bilgiler no image

Published on Nisan 11th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

LPG dönüşümü yapılan bir taşıt neden önce benzinde çalıştırılır?

LPG dönüşümü yapılan bir taşıt, istendiğinde LPG veya benzin ile çalıştırılabilmektedir. Ancak uzun bir süre park edilen ve ortam sıcaklığına ulaşan benzin enjeksiyonlu taşıt motorunun soğuk çalıştırılmasında, regülatörde meydana gelen buzlanma nedeniyle LPG kullanımına hemen geçilememekte, LPG regülatörü çalışma sıcaklığına gelene kadar bir müddet benzin ile çalışma gerekmektedir. Isınma süresinin tamamlanmasından sonra benzin yakıtının kullanımından LPG yakıtının kullanımına direkt geçiş yapılmaktadır. Bu direkt geçiş esnasında motorun yanma karakteristiğinin değişmesi ve motorun bu değişime uyum sağlamasında meydana gelen gecikme motorda sarsıntılar oluşturabilmektedir. Bu olumsuzlukların giderilmesinde kullanılan yöntemlerden biri; benzin yakıtının kullanımından LPG yakıtının kullanımına geçişin kademeli yapılmasıdır.
Kaynak: Metin GÜMÜŞ, “Çift Yakıt Enjeksiyonlu Buji Ateşlemeli Bir Motorda LPG Kullanım Oranının Performans ve Emisyon Karakteristiklerine Etkisi”, Gazi Üniv. Müh. Mim. Fak. Der. J. Fac. Eng. Arch. Gazi Univ., Cilt 24, No 2, 265-273, 2009 Vol 24, No 2, 265-273, 2009
 Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑