Lastiklerin yanağında çeşitli ya..."/> Lastikte yanak markalaması ile ilgili bazı kavramlar - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Ocak 13th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Lastikte yanak markalaması ile ilgili bazı kavramlar

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Lastiklerin yanağında çeşitli yazılar bulunmaktadır. Lastiklerin özellikleri ve lastiklerle ilgili bazı önemli bilgiler ve uyarılar aşağıda bilginize sunulmuştur.

DOT Sembolü: Lastiğin A.B.D. DOT şartnamelerine uygunluğunu belirtir. DOT şartnamelerine göre sırt ve yanaktaki kat adetlerini ve cinslerini belirtir.

Avrupa Ekonomik Komisyonu onay numarası: Avrupa Ekonomik Komisyonu’nun binek lastiği ile ilgili şartnamelerine uygunluğunu belirten ve dünyada yaygın bir şekilde kabul gören onay numarasıdır.

Azami Yük ve Basınç Bilgileri: A.B.D. DOT şartnamelerine göre lastiğin yanağına yazılan zorunlu bir bilgidir. Lastiğin taşıyabileceği maksimum yük ve lastik hava basıncı bilgilerini içerir.

Avrupa Ekonomik Komisyonu lastik onay sembolü: Lastiğin Avrupa Ekonomik Komisyonu’nun kabul ettiği şartnamelere uygunluğunu ve onayının alındığı kuruluşu belirten semboldür

Konstrüksiyon bilgileri: DOT şartnamelerine göre sırt ve yanaktaki kat adetlerini ve cinslerini belirtir.

UTQGS Kalite Göstergesi: Uniform Tire Quality Grade Standards (UTQGS); aşınma, çekiş ve ısıya dayanıklılık alanlarında lastiğin performansını değerlendirmek için Amerikan DOT sistemi tarafından belirlenmiş bir standarttır. Sadece 13″ ve daha üstü janta sahip otomobil lastikleri için geçerlidir ve kış lastikleri bu kategoriye dahil değildir.

Aşınma Ömrü İndeksi: Lastiğin standart şartlar altında test edildiğinde aşınma ömrü 100 olarak kabul edilen test lastiğine göre oransal ömrünü gösterir.

Hız sınıfı ve yük indeksi: Avrupa ETRTO (European Tire and Rim Technical Organization=Avrupa Lastik ve Jant Teknik Organizasyonu) standartlarına göre lastiğin dayanabileceği maksimum yükü ve mak. yükle dayanabileceği mak. hızı belirten işaretlemedir.

Isıya dayanım sınıfı: Lastiğin ısıya dayanımı, ısıyı atma yeteneğini ifade eder.

Çekiş Sınıfı: Kontrollü koşullar altında lastiğin ıslak zemindeki duruş kabiliyetini gösterir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑