Teknik Bilgiler no image

Published on Haziran 16th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Lastiklerin ve tekerleklerin bakımı

Keskin cisimlerin üzerinden geçmek lastik ve tekerleklere zarar verebilir. Bazı nesnelerden kaçınamazsanız, hızınızı düşürün ve bunların üzerinden mümkünse dik açı ile geçin. Park sırasında, kaldırım kenarına temas etmemeye çalışın.
Düzenli lastik kontrolünde;
Görsel hasar,
Yabancı maddeler,
Lastiğin delinmesi,
Kesikler,
Çatlaklar,
Yanaklarda şişme
Tekerleklerde hasar olup olmadığını kontrol edin.
Burada verilen lastik hasarları araç kontrolünün kaybolmasına yol açabilir ve muhtemel bir kazaya neden olur. Lastik veya tekerlekler hasar görür ve anormal aşınırsa, en yakın Marka Yetkili Servisine başvurun.
Önemli uyarı I: Aracınız üzerinde takılan orijinal lastiklerden farklı lastik kullanılması, lastiğin araç parçalarına sürtmesine yol açabilir. Bu durum, hem lastiğe hem de araca zarar verebilir.
Önemli uyarı II: Aşınmış veya hasarlı lastik kullanmayın. Bu tür lastikler araç kontrolünün kaybolmasına ve bir kazaya neden olabilir, kişisel yaralanmaya veya aracınızda hasara yol açabilir.
Önemli uyarı III: Eskimiş lastikleri mutlaka ülkemizdeki çevre yönetmeliklerine uygun bir şekilde tasfiye edin.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑