Lastiklerin Janta Takılması ve Sökülmesi

· Montajda yapılacak hataların hayati tehlikelere neden olabileceği unutulmamalı ve lastiklerin janta takılıp sökülmesi mutlaka yetkili servislerde uygun makinelerle ve uzman personel tarafından yapılmalıdır.
· Lastiğin takılacağı jantta ezik, vuruk, çatlak olmamalıdır. Ayrıca jant üzerinde; yağ, pas ve kirletici maddeler bulunmamalıdır. Jant ebadı aracın ve araç kataloglarının öngördüğü ebatta olmalıdır.
· Lastik üzerinde ıslaklık bulunmamalı ve yabancı maddeler varsa mutlaka dışarı çıkartılmalıdır.
· Lastik montajında, lastik topuklarına ve jant damağına özel geliştirilmiş kaydırıcı veya sulandırılmış sabun solüsyonu sürülmelidir. Kesinlikle petrol esaslı yağlar, silikon ve deterjan vb. kaydırıcılar sürmekten kaçınılmalıdır. Montaj sonunda lastiğin jantı merkezlediği doğrulanmalıdır.
· Lastik şişirme havasının, rutubet içermeyen kuru hava olması gerekmektedir.
· Şişirilmiş lastiğin supabından kaçak olmadığı doğrulanmalıdır. Supaplara mutlaka lastik contalı supap kapağı takılmalıdır.
· İç lastikli araç lastiği takılacak ise mutlaka yeni dış lastik, yeni iç lastik ve kolon ile takılmalıdır. İç lastik ve kolon takma öncesi uygun şekilde pudralanmalıdır.
· Yeni lastikler ile eski lastikler eşleştirilmelidir.
· Lastik yanağı üzerinde dönme yönü veya dış yanak belirtilmişse, janta ve araca montajda bu hususa mutlaka uyulmalıdır.
 
Kaynak: Petlas web sitesindeki Lastiklerin Janta Takılması/Sökülmesi“bölümünden derlenmiştir.