Bir lastiğin h..."/> Lastiklerin hız endeksi düşürülebilir mi? - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Ağustos 5th, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Lastiklerin hız endeksi düşürülebilir mi?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Bir lastiğin hız sembolü, yük endeksinin bir bölümünü oluşturur ve lastiğin taşıyabileceği yük endeksine uygun yükün taşınabileceği azami hızı gösteren bir harftir. 185/65 R14 86T araç lastiğindeki “T”harfi hız endeksini ifade etmektedir. Hız endeksi olarak T harfinin markalanmış olduğu araçla maksimum 190 km/s yapılabilir. Örneğin 190 km/s hız yapabilen bir araca hız endeksi daha küçük olan S (maksimum 180 km/s) endeksli lastiği takarak kullanmanız tehlike oluşturabilir. Çünkü maksimum hız durumunda 180 km/slik hıza müsaade eden bir lastikten 190 km/slik hız ve lastik performansını bekleyemezsiniz. Araç imalatçısının belirttiğinden daha düşük hız endeksine sahip lastik kullanımı tavsiye edilmez. Birçok insan çok hatalı olarak bir kaç lira ucuza lastik almak için tavsiye edilenden daha düşük hız endeksli lastik satın alır. Lastik hız endeksini düşürerek aracınızın sürüş ve acil bir durumda kontrol özelliklerini azaltmış olursunuz. Hız endeksinin düşürülmesinde kabul görmüş tek istisna, kış lastikleri takarken bir alt seviyede hız endeksli lastik takılması kuralıdır.

Şu genel uyarıyı yaparak bitirecek olursam, aktif güvenlik önlemlerinin en önemlilerinden bir olan lastiklerde, gerekli ölçülerden ve özelliklerden ödün vermeyiniz. Buna azami dikkat ediniz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑