Lastik Kalite Derecelendirmesi nedir? UTQGS

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

UTQGS; aşınma, çekiş ve ısıya dayanıklılık alanlarında lastiğin performansını değerlendirmek için Amerikan DOT sistemi tarafından belirlenmiş bir standarttır. Sadece 13″ ve daha üstü janta sahip otomobil lastikleri için geçerlidir ve kış lastikleri bu kategoriye dahil değildir.
Aşınma: Aşınma notu, lastiğin kontrollü şartlar altında, belirli bir test pistinde gerçekleştirilerek elde edilen aşınma oranına bağlı karşılaştırmalı bir nottur. Örneğin 150 ile notlandırılmış bir lastik, pistte 100 ile notlandırılmış bir lastikten bir buçuk kat daha fazla aşınacaktır. Lastiklerin karşılaştırmalı performansları; kullanıldıkları gerçek şartlara bağlıdır fakat kullanılma alışkanlıkları, servis uygulamaları, yol koşullarındaki ve iklimdeki değişikliklere göre bu standarttan kayda değer bir şekilde ayrılabilirler.


Çekiş: Çekiş seviyeleri, en yüksekten en düşüğe, AA, A, B, ve C olarak sıralanabilir. Bu dereceler lastiğin belirlenmiş asfalt ve beton yüzeylerde ve kontrollü koşullar altında, ıslak zeminde test edilmesiyle ortaya çıkar. C seviyesindeki bir lastiğin çekiş performansı düşük olabilir.

Uyarı: Bir lastiğe atfedilen çekiş seviyesi düz-ileri harekette yapılan fren-çekiş testleri temel alınarak belirlenmiştir. Yani ivmelenme, viraj, kızaklama, ya da en yoğun durumdaki çekiş özelliklerini içermez.

Sıcaklık: Sıcaklık dereceleri A (En yüksek), B ve C’dir. Bu dereceler lastiğin kontrollü ve kapalı laboratuar ortamında test edildiğinde ısı oluşumuna olan direncini ve ısıyı dağıtma kabiliyetini temsil eder. Devamlı yüksek sıcaklık lastiğin içindeki materyallerin bozulmasına ve lastik ömrünün kısalmasına yol açar. Bunun yanında aşırı sıcaklık da ani lastik hatalarına yol açabilir. C derecesi tüm binek otomobil lastiklerinin Federal Motor Güvenlik Standardı No:109 altında uyulması gereken performans seviyesine tekabül eder. B ve A dereceleri laboratuar tekerlek test ortamında kanunen belirlenen asgari gereklilikten daha yüksek performans seviyelerine tekabül eder.

Uyarı: Bir lastik için sıcaklık derecesi uygun seviyede şişirilmiş ve aşırı yüklenmemiş bir lastik olduğu düşünülerek belirlenmiştir. Aşırı hız, düşük şişirme basıncı veya aşırı yükleme bir arada veya ayrı ayrı ısı artışına ve muhtemel lastik arızasına sebep olabilir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir