Teknik Bilgiler

Published on Şubat 15th, 2012 | tarafından Abdullah Çalışır

0

205/55R16 olan lastik ebatlarını yükseltmek istiyorum konu hakkındaki görüşleriniz neler?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İyi günler lastik ebatını 205/55/16 aracımda lastiği  yüksetlmek istiyorum 225/55/16 takarsam genişler mi yükselirmi ?

Niyazi Bey;

Lastikler otomobilin tüm teknik özelliklerini yere aktaran önemli parçalardır. Otomobiller fizik kurallarına göre hareket eder ve dururlar. Otomobillerin bu hareketleri sırasında yerle temasını sağlayan tek unsur lastiklerdir. Otomobilin kontrol edilebilmesinde lastiğin önemi göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Lastik seçiminde araç imalatçısı tarafından tavsiye edilen ölçüdeki lastikler kullanılmalıdır.  Çünkü aracın kullanıcı el kitabında verilen ölçüden daha büyük veya küçük çaplı lastik seçilmesi aracın performansını olumsuz yönde etkiler. Temel ilke her zaman için aynı “dönme yarıçapına” sadık kalmaktır. Farklı ebatta lastik tercih edilecekse lastiğin dönme çevresinin orijinale göre en fazla % -3 ya da % + 2 arasında olması gerekir. Lastik genişliğinde artma, daha geniş çaplı jant ve daha büyük fren diski ile olur ve bu durumda daha büyük yanal ve boylamsal kuvvetler iletebilir.  Araç üreticisinin belirtmiş olduğu ölçüden daha büyük lastik seçilmesi aracın askıya alınmamış ağırlığının bir miktar artmasına sebep olur. Ayrıca aracın frenleme, ivmelenme ve çekiş karakteristikleri etkilenir.

Soruda vermiş olduğunuz eski lastiği aracınızın orijinal lastiği kabul edersek bu kombinasyonda aracınızdaki lastiğin ölçülerindeki değişim % 3,3448 olacaktır. Aracınızın yerden yüksekliği yaklaşık olarak 1 cm artacaktır. aracınızın hızı %3,5 artacaktır. Lastiğinin sürtünme yüzeyinde de genişleme olacaktır ancak aracınızın ölçülerinde ki %3,34 lük artış izin verilen aralığın dışındadır. Sonuç olarak aracın ağırlık merkezinin yükselişi; sürüş konforunu etkileyecek, Yakıt tüketimi artacak ve hız göstergesi optimizasyonunu da gerekli kılacaktır. (Sizin aracınız 103,5 km/h giderken gösterge 100km/h gösterecektir.)

Son olarak lastikteki 205 lastiğin genişliği (mm) 55 yanak genişliği (mm) 16 ise jant çapıdır (inç).

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.


Üste Git ↑