Teknik Bilgiler

Published on Ekim 20th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Küçük sınıf mı kompakt sınıf mı? Neden?

Küçük sınıfın geldiği nokta, şehir hayatıyla aile yaşantısının gereklerini tek bir hamlede karşılayabilecek kadar iyi. 4 metrelik boyuyla küçük sınıf üyeleri, yeterli yaşam alanını pratik boyuttaki paketle sunuyor. Konuyu 2010 model Renault Clio ve Megane’den yola çıkarak açıklamaya çalışalım. Ön koltuklarında sunulan yaşam alanı kesinlikle sorunsuz olan Clio’nun arka koltukları da yeterince rahat. Süspansiyonunun sessizliği ve sağladığı konfor, Clio’nun uzun yolculuklara da elverişli olduğunu gösteriyor. Ayrıca Clio’yu açılır tavandan navigasyon sistemine kadar bir dizi hoş özellikle donatmak mümkün. Clio’nun eleştiri alabileceği tek yön kabinin kalite algısı olabilir. İşte tam bu sırada devreye kompakt sınıf üyesi Megane giriyor. Malzeme kalitesinin yüksekliği ve üst donanımlarda çift renk gibi opsiyonların satın alınabilmesi, Megane’ın iç mekanının çok daha seçkin algılanmasını sağlıyor. Bunun dışında Megane’ın sürüş hisleri de kardeşinden daha dengeli. Donanım tablolarındaysa Megane’ın xenon far ve anahtarsız giriş gibi üst düzey donanımlarla da alınabildiğini not etmek gerek.

Kaynak: Yalın Gülmez’in Auto Motor & Sport’da 07/2010 tarihinde yayımlanan “Kardeş Kavgaları” konulu yazısından derlenmiştir.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑