Teknik Bilgiler

Published on Ekim 13th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Küçük model araçla ağabeyi arasındaki kavgada hangisinden yana olmak gerekir?

Küçük modelle ağabeyi arasındaki kavgada kendini asıl kanıtlaması gereken ağabeyler. Çünkü onların ödenen fazla para için gerçekten iyi nedenler sunması gerekiyor. Peki böylesi kapışmaların sebepler nedir? Öncelikle neredeyse her model nesil değişiminde biraz olsun büyüyor. Bu durum model gamının birbirine yakın modellerinin çizgilerinin kesişmesine neden oluyor. Örneklemek gerekirse, bir önceki nesil küçük sınıf hatchbackler 3,80 metre civarında boylara sahipken güncel nesiller 4 metre sınırına dayanmış durumda. Kompakt sınıftaysa 4,3 metre civarındaki ortalama korunuyor. Bu da aradaki farkın kapandığını gösteriyor. Artık küçük sınıf üyeleri de iç mekanlarında 4 yetişkin için yeterli yaşam alanı sunabiliyor ve buna rağmen orta hacimde bagaj alanı da sunabiliyor. Dahası, donanım listelerinde aranılan teknolojiler alt sınıflara doğru hızla yayıldı. Bunun en iyi örneği SUV’lar gibi nispeten pahalı sınıflarda görülüyor. Kompakt SUV’lar, daha büyük ağabeylerinin sunduğu gerekli gereksiz çoğu teknolojiye sahip olabiliyor.
Benzer durum güvenlikte de yaşanıyor. Güvenlik donanımları artık bütün sınıflara yayılmış durumda ve alt sınıfları tüm güvenlik donanımlarıyla satın almak için üst sınıfları boş listeyle almak için harcanan paranın aynısı harcanıyor. Bütün bunlar da büyüklere gerçekten gerek var mı sorusunu akıllara getiriyor.
Kaynak: Yalın Gülmez’in Auto Motor & Sport’da 07/2010 tarihinde yayımlanan “Kardeş Kavgaları” konulu yazısından derlenmiştir.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑