"Küçük hacimli, yüksek performanslı” mo..."/> Küçük hacimli - yüksek performanslı motor kavramı nedir? - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Eylül 5th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Küçük hacimli – yüksek performanslı motor kavramı nedir?

“Küçük hacimli, yüksek performanslı” motorlar kavramından, mümkün mertebe en küçük toplam silindir hacminden; daha yüksek güç ve moment, daha az yakıt tüketimi, pompalama ve sürtünme kayıpları anlaşılmalıdır. Bu amaca yönelik olarak motorlarda birçok sistem uygulanmaktadır. Bunlar; aşırı doldurma sistemleri, değişken supap zamanlaması (VTEC), değişken sıkıştırma oranı, silindir başına üç, dört ya da beş supap uygulaması, gelişmiş yanma konsepti, lambda stratejileri, motor yağlama uygulamaları, fakir karışımlı aşırı doldurmalı direk enjeksiyon (LBDI) ve düel enjeksiyon uygulamalarıdır. Ancak motorların kendi hacmine göre daha büyük hacimli bir motor gibi performans sağlaması çalışmalarını sınırlayan bazı faktörler bulunmaktadır. Bunlar; vuruntu sınırı, termik direnç, mekanik direnç, motor aşıntıları ve süperşarj/turboşarj cevap süreleri vs.’dir. Termik direnç yaygın olarak silindir kapağı, turboşarj ve egzoz emisyon uygulamalarında oluşmaktadır. Ayrıca artan ortalama efektif basınç dolayısıyla da mekanik dirençler ve motor aşıntıları söz konusu olacaktır.
Kısaltmalar:
LBDI -Lean-Burn Direct-Ignition: Fakir Karışımlı Aşırı Doldurmalı Direk Enjeksiyon
VTEC – Variable Valf Timing Electronic Control: Elektronik Kontrollü Değişken Supap Zamanlı
Kaynak: Dr. Abdullah DEMİR tarafından 09/05/2010 tarihinde hazırlamış olan ve bu tarihte henüz yayımlanmamış olan “Küçük Hacimli – Yüksek Performanslı Motor Teknolojileri ve Uygulamaları” makalesinden derlenmiştir.

 Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑