Küçük hacimli yüksek performanslı (Downsizing) motor uygulamalarının gerekliliği

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Downsizing (motor hacimlerinin küçültülmesinden) sayesinde tüketim ve atık gaz salınımı kadar üretim maliyetleri de azalmaktadır. Ayrıca downsizing kompakt motorlar daha az yer kaplamaktadır. Bu durum yayaların emniyeti için kullanılacak alanın da artmasını sağlamaktadır. Bütün bu avantajları elde etmenin yoluysa değişken supap zamanlama sistemleri ve aşırı besleme sistemlerinin kullanımıyla tork üretim karakterinin baştan aşağıya değiştirilmesi. Tutumluluğu genlerinde taşıyan dizel motorlara nazaran benzinli motorlar için hacim küçültme konusu daha da büyük bir önem taşımaktadır.

2015 yılı itibariyle otomobillerde Avrupa CO2 emisyon hedefi ortalama 130 g/km olarak ön görülmüş. Motorlarda göreceli boyut küçültme ya da daha büyük hacimli bir motor gibi performans sunması üzerine geliştirilen çözümler ile yakıt tüketimi ve CO2 emisyonlarının azaltılması stratejisi gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Geleceğin düşük hacimli, değişken sıkıştırma oranlı motorları günümüzdeki benzinli motorlardan hem çok daha güçlü ve torklu hem de daha ekonomik olacaktır.

 
Gelecekte üzerinde düşünülecek olan konu ise durumun biraz daha elektriklenmesi olacak. Elektrik gücünün fosil yakıtların kullanımını azaltıp çevreyi ve tüketicinin cebini korumasının sağlanması üzerinde yoğun çalışmalar yürütülmektedir.
Kaynak: Dr. Abdullah DEMİR tarafından 09/05/2010 tarihinde hazırlamış olan ve bu tarihte henüz yayımlanmamış olan “Küçük Hacimli – Yüksek Performanslı Motor Teknolojileri ve Uygulamaları” makalesinden derlenmiştir.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir