Teknik Bilgiler

Published on Ekim 19th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Kompakt SUV mu, orta sınıf SUV mu? Neden?

Konu SUV’lar olduğunda boyut daha fazla önem kazanıyor. 4 tekerlekten çekişli bu araçları çoğu kullanıcı macera yaşamak yerine hava atmak için tercih ediyor desek abartılı olmaz. Hal böyle olunca da daha büyük olan daha havalı oluyor. Bu konuyu Hyundai ix35 ve Santa Fe araçları üzerinden açıklamaya çalışalım. Santa Fe’nin sağladıklarıysa biraz daha fazla. 7 koltukla donatılabilmesi, Hyundai’nin orta sınıf SUV’unun kullanışlılık konusunda avantaj elde etmesini sağlıyor. Fakat üçüncü sıra koltukların sadece acil durumlarda kullanılabilecek olması ix35’in çok bir şey kaybetmediğini gösteriyor. ix35, ağabeyine üstünlük sağlamak için birçok iyi özelliğe sahip. Öncelikle Santa Fe’nin 2,2 litrelik motorundan hiç de geride kalmayan ama daha insaflı bir vergi dilimine giren 2,0 litrelik dizel motoru ve 6 ileri otomatik şanzımanı hem fiyat hem de tüketim avantajı sağlıyor. Bunun dışında Santa Fe ömrünün ikinci yarısında olmasına rağmen ix35 çok taze bir model. Bunun da faydasıyla biraderinden daha çevik sürüş özellikleri ve daha dengeli süspansiyon sistemi sunuyor.

Kaynak: Yalın Gülmez’in Auto Motor & Sport’da 07/2010 tarihinde yayımlanan “Kardeş Kavgaları” konulu yazısından derlenmiştir.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑