Teknik Bilgiler no image

Published on Ocak 19th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Karoser deformasyon davranışı ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İç güvenlik, karoserin temel görevlerinden birisini ta­nımlamaktadır. Çarpışma durumunda konstrüktif olarak belirlenmiş deformasyon davranışı ve mümkün oldu­ğunca sağlam yolcu kabini, yolcuların yaşama alanını güvenlik altına almalıdır. Daha karoserin geliştirme aşa­malarında bilgisayar simülasyonları yardımıy­la deformasyon davranışları incelenmekte­dir. Daha sonra gerçek araçlarla çarpışma testleri ya­pılmaktadır. Kontrollü deformasyon davranışında karoser “plana göre” deforme olur. Geciktirici kuvvetle­rin yolculara olan etkisini düşürmek için, enerjinin yumuşak bir biçimde sönümlendirilmesini sağ­layacak bölgeler gerekir. Bun­lar en sık rastlanan çarp­ma şekli olan önden çarpmalarda aks ve mo­tor tarafından sınırlandı­rılır. En sık görülen ikinci çarpma şekli olan yan­dan çarpmalarda taban çapraz taşıyıcılarının, kol­tuk bağlantılarının ve koltuk şasisinin sağlamlı­ğı önemlidir, çünkü karoser yanlardan sınırlı de­formasyon yoluna izin vermektedir. Doğru programlanmış bir deformasyon davranışı, bir gün kaza durumu yaşanırsa, içerideki insanların güvenliğini bü­yük ölçüde arttırır.

Karoserin camla takviyesi: Karoserin camla takviyesi de taşıyıcı bir fonksiyon olur. Bu nedenle ön ve arka camlar genellikle karosere yapıştırılmaktadır.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑