Teknik Bilgiler

Published on Ağustos 28th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Karavanın frenleri neden çok ısınır?

90 model 170 bin km’de  Citroen C25 bir karavanda özellikle arka  frenlerin rampalarda ısındığı şikayetine profesyonellerin yaklaşımlarını sizlerle paylaşıyorum:

 

FRENTEKNIK Otomotiv Sanayi Tic.LTD Direktörü Alpay Lök’ün Açıklamaları:

Tahminime göre karavanınız belirli aralıklarda kullanıldığı için arka frenlerde paslanma veya tembelleşme oluyor, ek olarak da yokuş aşağı inişlerde motor kompresyonundan daha çok yararlanmanız gerek

Ayrıca;

Aracın frenlerinde sorun olup olmadığını anlamak için bize getirebilirsiniz, test cihazımız ile en fazla 15 dakikada sorun olup olmadığını anlaşılır. Biz firma olarak ağır taşıt bakımı yaptığımız için sizi hafif araç bakımı yapan bir servise yönlendiririz.

www.frenteknik.com

 

Okur Soruları Editörümüz Abdullah Çalışır’ın yaklaşımı ise:

Araç normalinden biraz daha ağır şartlarda kullanıldığı için balataları normalden daha fazla ısınıyor. Bu konuda usta tavsiye edip frenlerle oynatmak sağlıklı olmaz mes’uliyeti ağır olur. Fren demek hayat demek orijinali neyse o kalmalı sadece biraz daha hava alması sağlanıp soğutma miktarı arttırılabilir. Ayrıca sürüş esnasında da fren ağırlıklı kullanması yerine aracı motor kompresyonuna bindirerek kullanmasını tavsiye etmeliyiz.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑