Eğer helezon yay bir yay çeliğinin aynı ö..."/> Kademeli helezon yayın ne gibi özellikleri vardır? - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Temmuz 12th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Kademeli helezon yayın ne gibi özellikleri vardır?

Eğer helezon yay bir yay çeliğinin aynı ölçüde bükülmesiyle yapılmış ise, üzerine tatbik edilen yük değiştikçe muntazam bir şekilde esneyecektir. Bu da yumuşak bir yay kullanılmış demektir ki ağır yüklerde yeterince sert olmayacaktır. Eğer sert bir yay kullanılırsa da, hafif yüklerde kullanıl­dığı zaman rahatsız bir sürüşe neden olacaktır. Bundan dolayı belirli öl­çüde küçülen çaplarda imal edilmiş yaylarda ya­yın uç kısmındaki yay sabitesi yayın orta kısmına göre daha düşük olacaktır. Böylece küçük yük­lerde yayın uç kısmı yükü ve şokları sönümleyecektir. Ağır yüklerde ise yayın orta kısmı yükü taşımada yeterince sert olabilecektir.
Özellikleri
Birim ağırlığa düşen enerji sönümleme gücü yaprak yaylara göre daha büyüktür.
Yumuşak yaylar imal edilebilir.
Yaprak yaylar gibi yaprak iç sürtünmesi ol­madığından, yayların kendi salınımlarının kont­rolüne gerek yoktur, sadece amortisörlerin kullanılması gereklidir.
Yayların yanal kuvvetlerde direnci olmadığın­dan, aksı destekleyecek yanal bağlantı ele­manları gereklidir.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑