İyon akım propları - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Ağustos 2nd, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

İyon akım propları

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
İyon akım algılama teknolojisi silindir içi yanma sensörü olarak kullanılabilir. Bu algılama teknolojisinden, geleceğin sıkı emisyon standartlarını karşılamak için otomotiv motorlarında on-board kontrol sistemi olarak yararlanmak mümkündür. Sensör, bir buji biçiminde fakat bir bujinin ihtiyaç duyduğu kadar yüksek olmayan bir voltajla beslenir. 
Bujide kıvılcım çakmasının ardından alev oluşumuyla birlikte, elektroda doğru akacak iyonlar ve elektronlar oluşacaktır. Akım, devreye bağlı seri dirence karşı bir voltaj düşümü üretecektir. Bu voltaj değişimi, veri toplama sistemi ile depolanacaktır. Bu tekniği kullanan iyon akım proplarının farklı uygulamaları otomobil motorları için başarıyla geliştirilmiş ve genellikle buji ateşlemesinden sonraki erken safhada iyon akım detektörleri olarak standart bujiler kullanılmıştır. Muhtemelen alevin iyonik özelliklerinde değişikliğe sebep olan yakıt kompozisyonu ve yakıt katkıları gibi birçok parametreye bağlı olan iyon akış sinyalini direkt olarak yorumlamak zordur. Bu sebeplerden dolayı, şu ana kadar ion akım proplarının kullanımı motorlarda vuruntu kontrolü ve motor teklemesinin tespiti üzerine odaklanmıştır. Vuruntu kontrolü, silindir kafasındaki/kapağındaki normal titreşimin üzerindeki titreşimleri algılayan ivmeölçerlerin kullanımı yerine iyon akış sinyalinin frekans doygunluğunu kullanarak tespit edilebilir ve bu sonuca göre oluşan silindirler arası dengeye göre enjeksiyon zamanlaması yapılabilir. 
Kaynak: Habib Gürbüz, İsmail Hakkı Akçay ve Ali Öz’ün “İçten Yanmalı Motorlarda Çalışma Nokta Kontrol Metodu ile Yanma Kontrolü” [Taşıt Teknolojileri Elektronik Dergisi (TATED) Cilt: 1, No: 2, 2009 (31-49)] konulu makalesinden derlenmiştir.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑