İçten yanmalı motorlarda kapalı döngülü kontrol sisteminin amacı nedir? - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Ağustos 1st, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

İçten yanmalı motorlarda kapalı döngülü kontrol sisteminin amacı nedir?

İçten yanmalı motorlarda, kapalı döngü kontrol sisteminin amacı yanma prosesini düzenlemektir. Hava
debisi ve sıcaklığı, manifolt basıncı, motor hızı, egzoz gaz karakteristikleri gibi parametreler yanma prosesinin düzenlenmesinde kullanılan kontrol sistemi parametreleridir. Ateşleme avansı, püskürtme avansı ve miktarı motor kontrol ünitesi tarafından optimum değerleri tespit edilen giriş değişkenleridir. Motor kontrol ünitesi, hava-yakıt karışım oranını tüm motor çalışma şartlarında optimum değer olan stokiyometrik değere yaklaştırır. Bunun anlamı, yanma olayına katılan yanmamış veya kısmen yanmış yakıt partikül oluşumunu engellemek ve motor performansının artırılmasıdır.     
Günümüz otomotiv motorlarında optimum çalışma şartları, hava ölçümü ve yakıt karıştırıcıları için elektronik yakıt enjeksiyonu, katalitik dönüştürücüler ve geri dönüt kontrolünün kombinasyonundan oluşmaktadır. Bir algılama tekniğinin seçimi, sadece tasarlanmak istenen kontrol sistemine değil aynı zamanda algılama tekniğinin uygulanabilirliğine bağlıdır. Temelde alçılayıcıların montaj yeri, akışın sıcaklık ve basıncının doğru ölçümünü desteklemek durumundadır. 
Kaynak: Habib Gürbüz, İsmail Hakkı Akçay ve Ali Öz’ün “İçten Yanmalı Motorlarda Çalışma Nokta Kontrol Metodu ile Yanma Kontrolü” [Taşıt Teknolojileri Elektronik Dergisi (TATED) Cilt: 1, No: 2, 2009 (31-49)] konulu makalesinden derlenmiştir.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑