İç havalandırma ve klima sistemleri hakkında bilgi verebilir misiniz? - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Mart 15th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

İç havalandırma ve klima sistemleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Havalandırma ve klima, taşıt içindeki havayı sirküle etmek, yenilemek ve ısısını ayarlamak, böylece yolculuk konforunu iyileştirmek amacıyla kullanılır. Havalandırma ve ortam sıcaklığı, sürücünün psikolojisini etkiler. Örneğin sürücünün teneffüs ettiği havadaki oksijen miktarı yeterli değilse, sürücünün düşünme kabiliyeti olumsuz etkilenir. Sinirli ve asabi bir kişiliğe bürünebilir. Hatta uykusu dahi gelebilir. Bu durum hiç istenmeyen bir durumdur. Bu yüzden araç içinde uygun bir havalandırma ve ortam sıcaklığı sağlanması gerekir.
Havalandırma yapılırken, sürücü ve taşıt içinde bulunanlar için olabildiğince az hava esintisi sağlanmalıdır. Ayrıca havalandırma sırasında camların buğulanmamasına dikkat edilmelidir. Isıtma ise su soğutmalı motorlarda soğutma suyu ısısından, hava ile soğutmalı motorlarda egzoz gazının ısısından faydalanarak yapılır.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑