Hidrolik ya da havalı frene sahip binek taşıtların “SAE J2681” sdandardında testlerinin test yaklaşımına ne tür faydaları olmuştur? - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Eylül 21st, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Hidrolik ya da havalı frene sahip binek taşıtların “SAE J2681” sdandardında testlerinin test yaklaşımına ne tür faydaları olmuştur?

Bu yeni test prosedürü, otomotiv fren endüstrisi için test yaklaşımına bazı faydalar getirmiştir. Bunlar;
·         Herhangi bir diğer teknik olarak karşılaştırılabilir ataletli dinamometre performans testinin yarısından daha az zaman aldığından toplam çalışma zamanı ile ekonomik test olanağı verir.
·         Bir üretim ortamında, erken gösterim ya da kıyaslama programları açısından sürtünme karakteristiklerinin ve kararlılığının tanımlanmasına efektif, standardize edilmiş ve etkin bir yaklaşım sunar.
·         Yol ile ortalaması alınmış tork ve basınç sonuçları
·         FMVSS 135 test prosedüründeki “işletilmeyen güç destek değerlendirmesi” bölümünü içerir.
·         Sürtünme davranışını ve onların gürültü karakteristikleri üzerinde potansiyel etkisini incelemek için düşük enerjili fren uygulamalarını kullanır.
·         Parçadan parçaya ve gruptan gruba etkinlik kararlılığı ve tekrar edilebilirliği değerlendirmek için duruştaki sürtünme karakteristiklerini kullanır.
·         Ortalama tamamen geliştirilmiş dekselerasyonu (mean fully developed deceleration – MFDD) kullanarak durma mesafesinin tahmini.
·         Kontrollü ve kayıtlı çevresel koşullar.
Kaynak: Dr. Abdullah Demir’in doktora savunmasına hazırlık dökümanlarından derlenmiştir (Derleme Tarihi: 12/06/2011).Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑