Hava yastığı, önceleri sürücü ve ön ko..."/> Hava Yastığı (Airbag) - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Mayıs 16th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Hava Yastığı (Airbag)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Hava yastığı, önceleri sürücü ve ön koltukta oturan yolcunun öne fırlama etkisini ortadan kaldırmak üzere kullanılmaktaydı. Günümüzde ön darbelere karşı çift hava yastığının yanı sıra yan ve arka darbelere karşı kullanılan kompleks bir sistem haline gelmiştir.
Aracın yapısı ve hava yastıklarının fonksiyonuna göre genelde ön ve yan darbe sensörleri ile araç ivme sensörü giriş elemanı olarak kullanılır. Bu sensörler araçtaki yavaşlama ve çarpma şiddetiyle orantılı eşik değerlerine ulaştıklarında ECU'ne uyarı sinyali gönderirler. ECU gelen sinyaller doğrultusunda çarpmanın yön ve şiddet bilgilerini değerlendirir ve sağ-sol aktif gergili emniyet kemerleri ile hava yastıklarının çalıştırılmasını sağlamak üzere hareket elemanlarına sinyal gönderir.
Patlatma üniteleri azot gazı jeneratörünü patlatarak (azot gazı üretim maddesi sodyum nitrattır) azot gazının üretilmesini ve yastıkların şişmesini sağlarlar. Bu işlem milisaniyeler mertebesinde (0,10 saniye civarı) gerçekleştirilir.
Teknolojik gelişme bu konuda çok hızlı değişimler sağlamaktadır. Örneğin gelişmiş hava yastığı sistemlerinde çarpma şiddeti algılanmasında birkaç sınır değer kullanılmakta ve bu sınır değerlere göre yastığın şişirilme basıncı değiştirilebilmektedir.
Kaynak: Doç. Dr. Metin GÜMÜŞ, Sürücü Bilgilendirme Sistemleri,Ders Notları, 2010.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑