Teknik Bilgiler

Published on Ocak 31st, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Hava kütle ölçerin görevi nedir?

Görevi: Hava kütle ölçerinin görevi, motora alınan temiz havanın miktarını tespit etmektir. Bu temiz hava miktarı egzoz gazı geri dönüş oranı ve püskürtülen yakıtın izin verilen miktarını hesaplamak için kullanılır.
Kaynak: Doğuş Otomotiv

 

Hava kütle ölçer nasıl çalışır?
Isıtılmış bir yüzey olan akkor film sabit sıcaklıkta tutulmak üzere kontrol edilir. Üzerinden geçen emilmiş hava akkor filmi soğutur. Akkor filmin sıcaklığını sabit bir seviyede muhafaza etmek maksadıyla ihtiyaç duyulan akım, emilen hava kütlesi için bir ölçü olarak görev yapar.
Kaynak: Doğuş Otomotiv

Hava kütle ölçer çalışmazsa ne olur?
Şayet hava kütle ölçer çalışmazsa, sabit değerli bir hava kütlesi kumanda ünitesi tarafından sağlanır. Bu sabit değer performans problemleri (motor çıkış gücünde azalma) sadece kısmi yük altında meydana gelebilecek şekilde seçilmiştir.
Kaynak: Doğuş Otomotiv

Hava kütlesinin ölçülmesinin ne tür faydaları vardır?
    Hava kütlesinin hava basıncına ve sıcaklığına ait ilave sensörler olmaksızın kaydedilmesi
    Hava akış sensör plakalı ölçme sistemine nazaran azaltılmış akış direnci
    Akkor telli hava kütle ölçer için ihtiyaç duyulan akkor temizleme ihtiyacının ortadan kalkması

Kaynak: Doğuş OtomotivYazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑