Hall sensörü hall etkisine dayanır ve CKP v..."/> Hall sensörünün yapısı - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Eylül 5th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Hall sensörünün yapısı

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Hall sensörü hall etkisine dayanır ve CKP ve CMP sensörlerinde geniş olarak kullanılır. Hall elemanı küçük, ince ve düz yarı iletken maddeden yapılmıştır. İki sürekli mıknatıs arasına iletken dikey olarak monte edildiğinde ve iletkene bu durumda besleme voltajı uygulandığında iletkendeki elektronlar besleme akımı ve mıknatıslara karşı dikey olarak saparlar ve ardından bir tarafta elektron fazlalığı oluşur diğer tarafta ise iki uçta potansiyel farkı oluşturacak şekilde elektron azlığı olur. Bu duruma hall etkisi denir. Üretilen voltaj, akım ve manyetik alan yoğunluğu ile orantılıdır. Akım sabit ise çıkış manyetik alan yoğunluğu ile orantılı olacaktır. Bununla birlikte voltaj yeteri kadar güçlü değildir ve kullanımdan önce güçlendirilir.
Hall sensörü manyetik dirençli tip sensör ile benzerdir. Bununla birlikte manyetik dirençli tip sensör motor çalışmıyorken bile çıkış üretirken Hall sensöründe aynı problem yoktur. CMP sensörü Hall etk­isine dayanan hall sensörlerinden biridir.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑