Teknik Bilgiler

Published on Kasım 30th, 2011 | tarafından Abdullah Çalışır

1

Golf 1.6 TDI Trendline 90 PS mi Toyota Auris Comfort Plus 1.4 D-4D mi?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Merhaba Volkswagen Golf 1,6 TDI Trendline 90 PS ile Toyota Auris Comfort Plus 1.4D-4D araçlar arasında kararsız kaldık. İkisi de dizel, GOLF başlangıç paketi olmasına rağmen oldukça dolu bir araç, auris ise üst paket zaten. Golf başlangıç paketi olmasına rağmen aralarında 1500 TL gibi bir fiyat farkı var fiyat farkı çok önemli olmamakla birlikte, hangisi daha iyi bir araçtır, hangisini daha uzun yıllar kullanabiliriz? Bilgi verirseniz sevinirim, teşekkürler.

Sayın Evren Alkan,

Sizin almayı düşündüğünüz araçtan beklentileriniz önemli. Araçları manüel mi yoksa otomatik mi düşündüğünüzü belirtmemişsiniz. Otomatik olduğunda VW gurubunda kullanılan DSG şanzıman, Toyota gurubundaki MMT şanzımandan daha iyi sürüş zevki sunmaktadır.

Toyota Auris Comfort Plus 1.4 D-4D’de görev yapan sorunsuzluğu ile dikkat çeken motor, 90 HP güç ve 205 Nm tork üretmektedir. Manuel şanzımanlı araç 0-100 km/h hızlanmasını 11.9 saniyede tamamlamakta ve fabrika verisi ortalama 4.7 litre yakıt tüketmektedir. Maksimum hızı 175 km/h olan aracın fiyatı yaklaşık 52.000 TL civarındadır. Volkswagen Golf 1.6 TDI Trendline’de ise görev yapan motor, 90 HP güç ve 230 Nm tork üretmektedir. Manuel şanzımanlı araç 0-100 km/h hızlanmasını 11.3 saniyede tamamlamakta ve fabrika verisi ortalama 4.5 litre yakıt tüketmektedir. Maksimum hızı 189 km/h olan aracın yaklaşık fiyatı 46.300 TL civarındadır. Güç hariç diğer değerler daha çok Golf’ü işaret etmektedir. Golf daha rafine, Auris ise daha donanımlı…İkisinin de ikinci eli iyi.

Genel olarak Golf hem sürüş keyfi hem de performans açısından rakibine üstünlük sağlamaktadır. Ayrıca bir diğer konu da Golf’ün 15000 km de bir, Auris’in her 10000 km de bir periyodik bakıma alınması. Bu da periyodik bakımlarda Toyota biraz daha cebinizi ısıtacak gibi görünüyor. Size tavsiyem her iki araçla da test sürüşü yapmanızdır. Size uyan/yakışan aracı bu belirlemeli diye düşünüyorum…

Özet olarak: Golf daha rafine, Auris ise daha donanımlı bir araçtır…

 

Not: Şayet Volkswagen Golf 1.6 TDI’yı düşünüyorsanız bir miktar daha para vererek 105 PS’lik olanı tercih etmeniz daha şık olur…

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.


Üste Git ↑