Teknik Bilgiler

Published on Nisan 13th, 2014 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Gelişmiş Acil Durum Çağrısı

Bir kaza durumunda, araçtaki yolcuların mümkün olduğu kadar kısa bir süre içerisinde en uygun şekilde yardım alabilmeleri için, Gelişmiş Acil Durum Çağrısı özelliği olan araçlarda otomatik ve hızlı bir şekilde yardım çağrısı gönderilebilmektedir. Çarpışma algılayıcısı bir kaza algıladığında, acil durum çağrısı otomatik olarak etkinleştirilir ve bu çağrı derhal ilgili firmanın yardım çağrı merkezi tarafından alınır. Aynı bağlantı aracınızın kesin konum bilgileri ile örneğin, darbenin nereden ve ne hızda alındığı, hava yastıklarının açılıp açılmadığı ve model göz önünde bulundurulmaksızın aracın takla atıp atmadığı gibi, kazanın niteliğini ve ağırlık derecesini içeren bilgileri de aynı anda iletir.
GPS sayesinde Assist çalışanı, aracın tam pozisyonu, tipi, plaka numarası ve rengi hakkındaki bilgileri de alır. Aracın kesin konum bilgilerine göre en yakın acil durum birimi haberdar edilir ve kazaya maruz kalanların uygun tıbbi yardımı yapabilmeleri amacıyla gereken tüm bilgiler de kendilerine verilir.
Assist acil durum çağrısı, yoldaki başka bir kazaya yardımcı olmak amacıyla da manuel olarak etkinleştirilebilir. Sistem, sürücünün cep telefonundan bağımsız çalışır.

Kaynak: “BMW.com.tr” web sitesi,  BMW Teknoloji Rehberi (Erişim Tarihi: 03/04/2014).

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑