Teknik Bilgiler

Published on Ocak 29th, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Gaz pedalı konum sensörü

Püskürtülen yakıt miktarı ile ilgili belirleyici bir unsur öncelikle ve çoğunlukla gaz pedalının konumudur, yani sürücüsünün arzusudur. Pedal konum sensörü, bir rölanti şalteri ve bir kick-down şalterinden meydana gelen kayar tip kontaklı bir potansiyometredir. Kontrol ünitesi, diğer parametrelere ilaveten bu sinyallerden ihtiyaç duyulan yakıtın miktarını hesaplar.
Bir arıza halinde, sürücünün en yakın servise ulaşmasını sağlamak amacıyla, motor yüksek rölanti devrinde çalıştırılır. Gaz pedal potansiyometresi bu durumda çalışmaz.

Kaynak: Doğuş Otomotiv

Tags: ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑