Teknik Bilgiler

Published on Eylül 16th, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

FSI (Fuel Stratified Injection) (kademeli dolgulu direkt benzin enjeksiyonu)

Geleneksel benzinli motorlarda yakıt ve hava silindirin dışında karıştırıldıktan sonra silindire giriyor. FSI motorlarda ise yakıt doğrudan silindire ve çok hassas bir zamanlama ile püskürtülüyor. Böylece verimlilik artıyor. Ayrıca geleneksel benzinli motorlarda yakıt 3-5 bar gibi bir basınçla püskürtülürken FSI motorda bu 50-100 bar oluyor. Böylece yakıt daha iyi atomize hale getiriliyor ve hava ile daha iyi karışması sağlanıyor.

Temel olarak FSI iki ayrı modda çalışıyor. Düşük motor devirlerinde kullanılan yakıt/hava karışım sistemi yüksek devirlere geçildiğinde değişiyor. Eğer yüksek performans isteniyorsa ve otomobil yüksek devirlerde kullanılıyorsa FSI motor geleneksel motor gibi çalışıyor. Hava ile yakıt   (sırasıyla 14 ile 1 birim) karışımı silindir içinde homojen olarak (eşit) dağılıyor.  Buna karşılık şehir içinde kullanımlarda veya konforlu sürüşlerde otomobil düşük motor devirlerinde kullanılıyorsa motor FSI moduna geçiyor. Bu modda hava/yakıt oranı değiştirilerek yakıttan tasarruf ediliyor.

FSI modu (düşük motor devirleri):
Pistonun aşağı doğru hareketinde hava tamamen açık birinci kanaldan (ikincisi kapalı) silindir içersine girer. Burada pistonun üst yapısı dikkat çekmektedir.
Emme supabı
Ateşleme tam ortada gerçekleşir. Etrafında silindir duvarlarına kadar hava bulunur. Bu hava yastık görevi görerek, ateşleme sonucu meydana gelen sıcaklığın silindir duvarlarından dışarı kaçması engellenir ve ortaya çıkan tüm enerji kullanılmaya çalışılır. Böylece motor verimliliği artırılır. Sonuç olarak yakıt tasarrufu ve düşük egzoz emisyon değerleri elde edilir.Pistonun yukarı hareketinde emme supabı kapanır. Piston silindir içerisindeki havayı sıkıştırmaya başlar. Bu hareketin 2/3ü tamamlandığında yakıt püskürtülür ve pistonun üst yapısı sayesinde havayla tam ortadaki ateşleme bujisinin önünde buluşur.  Daha önce de belirtildiği gibi hava yakıt karışımı fakir bir karışımdır. Ama bu az yakıt bujinin tam önünde tutuşmaya hazırdır ve öyle de olur.

Homojen Mod (yüksek motor devirleri):
Yüksek devirlere geçildiğinde yakıt püskürtme ve ateşleme aralığı daraldığı için farklı bir mod kullanılıyor. Yüksek devirlerde hava gereksinimi için ikinci kapakçık da açılır ve iki kanaldan içeri hava girer.

Yüksek devirlerde her şey hızlı hareket ettiği için zaman probleminden dolayı yakıt bu durumda pistonun sıkıştırma esnası yerine emme zamanında püskürtülüyor ve geleneksel benzinli motorlarda da olduğu gibi karışım oranı yaklaşık 14:1 oluyor. Ancak bu motorda karışım silindir dışında değil silindir içinde gerçekleşiyor.

Sıkıştırma zamanında karışım silindir içinde homojen (eşit dağılımda)
bulunuyor.

Özetlersek; yüksek devirlerde daha yüksek performans, alçak devirlerde ise daha çok yakıt tasarrufu ve daha düşük egzoz emisyonları FSI motorun en önemli avantajlarındandır. Genel olarak bakıldığında FSI motor diğer benzinli motorlara göre %10-15 yakıt tasarrufu sağlar. Motor, vuruntu riski düşük olduğu için daha yüksek verimlilikte çalışıyor.

Kaynak: VWin egitim dökümanlarından derlenmiştir.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑